Eurypides - Elektra

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1442
Wyświetleń: 1589
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Eurypides - Elektra - strona 1 Eurypides - Elektra - strona 2 Eurypides - Elektra - strona 3

Fragment notatki:


E lektra EURYPIDES Osoby dramatu:
ROLNIK z Myken mąż Elektry
ELEKTRA ORESTES CHÓR 15 dziewcząt argejskich
STARZEC pasterz dawny piastun Orestesa
POSŁANIEC KLYTAJMESTRA DIOSKUROWIE: KASTOR I POLYDEUKES Osoby nieme: Pylades, Trojaki niewolnice Klytajmestry
Rzecz dzieje się w górach Argolidy, przed chatą rolnika, męża elektry. PROLOGOS Rolnik opowiada o Agamemnonie, który zdobył Troję, a po powrocie do domu został zamordowany przez swą żonę Klytajmestrę i jej kochanka Ajgista, zaś jego dzieci Orestesa i Elektrę wygnano, by nie przyszło im na myśl mścić się na matce i jej kochanku. Elektrę oddano za żonę biednemu rolnikowi by jej dzieci nie miały prawa do tronu. Ajgist chciał ja wpierw zabić ale jej matka prosiła by tego nie robił a tylko ją oddalił
„Bo z mężobójstwa mogła się tłumaczyć Mord dzieci grozi nienawiścią ludu.” a Orestesa od śmierci z ręki Ajgista uratował starzec który był piastunem jego ojca. Starzec oddał go na wychowanie Strofiosowi mieszkającemu w Fokidzie. Elektra mówi o tym że akceptuje swój los ale brak jej brata szanuje swego męża i wykonuje swe obowiązki jako gospodyni domu. Jej mąż nigdy nie wymagał od niej by mu sięoddała bo pragnął uszanować jej szlachetne pochodzenie. Nikt nie wie o tym że Elektra jest dziewicą. Do Argolidy przybywa Orestes z Pyladesem i sługami. Pragnie odnaleźć siostrę i pomścić ojca. Widzi idącą kobietę nie wie jednak że to jego siostra. Mężczyźni z ukrycia słuchają jej pieśni. Dziewczyna śpiewa o całej historii swego życia.
PARODOS Chór śpiewa o nadchodzącym święcie. Elektra nie może świętować jak królewna bo nie ma stroju jest brudna i zaniedbana. Jedna z dziewcząt chóru chce jej oddać swój strój ale ona nie może go przyjąć. Elektra skarży się że bogowie jej nie słuchają bo zabrali jej ojca rozdzielili z bratem a władzę dali zdrajcy.
EPEISODION I Elektra zauważa mężczyzn. Najpierw boi się że chcą ją zabić. Nie wie że rozmawia z bratem bo ten przedstawił jej się jako posłaniec od Orestesa. Mowi że jej brat żyje, martwi się o nią i pyta czy jest gotowa zemścić się na mordercach ojca. Dziewczyna jest gotowa zabić matkę i jej kochanka. Opowie przybyłym o swym życiu i szlachetności starca. Opowiada też o tym jak Ajgist poniewiera grobem jej ojca (depcze go, rzuca weń kamieniami). Wraca rolnik pyta kim są przybyli. Gdy dowiaduje się że to posłańcy Oresta, zaprasza ich w swe skromne progi. Orest podziwia szlachetność ubogiego ubogiego (nie tknął Elektry) i rozważa jak poznać szlachetnego człowieka. Wie już że nie po bogactwie . radzi by ludzi sądzić po ich czynach. Elektra wysyła rolnika do Starca po jedzenie by mogła godnie przyjąć gości.

(…)

… o pomyślność. Elektra zapowiada, że jeśli Orestes polegnie ona też się zabije. Jeśli Orestesowi się uda dom wypełnią okrzyki, jeśli nie - jęki.
STASIMON II
Chór śpiewa o jagnięciu, które niosło szczęście i urodzaj dla kraju. Przez zdradę Klytajmestry jagnię zginęło i na Mykeny spadają susze i nieurodzaj.
EPEISODION III
Przodownica chóru słyszy krzk. Elektra myśli, że to zginął jej brat i chce się zabić…

i ja, i moja w tym domu małżonka,
córka Tyndara, składali ofiary
nam na pomyślność, na szkodę dla wrogów”
mówiąc o wrogach miał na myśli Oresta i Elektrę. Orest modlił się w duchu o odzyskanie ojcowizny. Król dał mu nóż by pociął byka złożonego na ofiarę. Oglądając wnętrzności byka król stwierdza brak wątroby i bierze to za złą wróżbę. Orest prosi o tasak by pociąć żebra zwierzęcia. Dano mu go. Król pochylony oglądał…
… sprawiedliwość). Orest nakazuje schować ciało nim przybędzie jego matka. Wacha się czy zabijać matkę, ale Elektra nie ma wątpliwości. Orest i Pylades oddalają się. Przybywa Klytajmestra bogato ubrana w otoczeniu trojanek - niewolnic. Mówi córce że Agamemnon miał kochankę (Kasandrę którą zabrał spod Troi), więc ona znalazła sobie kochanka. Zabił jej dziecko (Ifigenię siostrę Orestesa i Elektry. Zabrał…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz