Europejski Fundusz Leasingowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Fundusz Leasingowy - strona 1 Europejski Fundusz Leasingowy - strona 2 Europejski Fundusz Leasingowy - strona 3

Fragment notatki:


I. O FIRMIE ( EFL ) Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jeden z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Specjalizujemy się w leasingu ruchomości i obsługujemy 38% małych i średnich firm w Polsce, korzystających z leasingu. O tym, jak silna pozycję wyrobiliśmy sobie przez 10 lat działalności, niech świadczy chociażby fakt, iż w styczniu 2001 roku znaleźliśmy się w pierwszej 20 największych instytucji finansowych w Polsce. Z kolei w rankingu pisma Home&Market notującym pierwszy tysiąc największych prywatnych firm w kraju EFL zajął 60 miejsce.
W 2000 roku zanotowaliśmy 108,3 mln zł zysku netto, wobec 71 mln zł w 1999 roku ( 52% dynamika ). Nasza sprzedaż osiągnęła w 2000 r. 450 mln zł i była o 45% wyższa w porównaniu z 1999 r., kiedy wynosiła 310,9 mln zł. W 2000 r. zawarliśmy niespełna 32 tys. umów leasingowych o wartości ponad 1,2 mld zł, co oznacza odpowiednio 27,3% i 25,3% wzrost w stosunku do roku 1999.
Prawie od początku istnienia EFL S. A. jest liderem na rynku usług leasingowych w Polsce. Zajmujemy pozycję lidera na rynku laesingu ruchomościami, na którym w 2000 roku nasz udział przekroczył 17% (najbliższy konkurent :10% ). Jesteśmy także największą firmą w segmencie leasingu środków transportu ( ok. 28%, następna firma : 7% ) oraz sprzętu nowoczesnej techniki biurowej ( odpowiednio : ok. 20% i 5% ). Obecnie ok. 80% wartości portfela umów stanowią pojazdy, maszyny i urządzenia to ok. 13% wartości obrotu, 6% sprzęt NTB, a wprowadzony kilka miesięcy temu leasing nieruchomości - ok. 1%.
EFL obsługuje w zdecydowanej większości małe kontrakty ( tzw. umowy „small ticket” ) koncentrujące się na kierowaniu oferty do małych i średnich przedsiębiorstw ( MŚP ). Przez ostatnie 10 lat w naszej bazie danych znalazło się ponad 86 tys. podmiotów gospodarczych. Nasza sieć dystrybucji składa się a 33 oddziałów zlokalizowanych w większych miastach Polski oraz sieci współpracujących a firmą podmiotów gospodarczych zawierających umowy leasingowe w imieniu EFL. Obsługa klientów zajmuje się kilkaset osób. Dla naszych potrzeb pracuje system komputerowy AS 400 wspomagający proces zarządzania kilkudziesięciu tysięcy umów leasingowych.
Współpracujemy w wieloma dostawcami sprzętu w różnych segmentach rynku. Budowane wspólnie programy zwiększają atrakcyjność naszej oferty, dostępność leasingu i są dowodem na to, że przyjęta strategia ukierunkowana na klienta i współpracę z dostawcami zwiększa atrakcyjność leasingu w oczach klientów. Współpracujemy na szczeblu ogólnopolskim z importerami i krajowymi producentami, takimi jak Fiat Auto Poland, Cotroen Polska, Peugeot Polska, Zakłady Starachowickie STAR S.A., General Motors Polska, ATA International Ltd, Jtt Computer S.A., Vobis Microcomputer SP. z o.o., Vaillant Sp. z o.o., Buderus Sp. z o.o. i wieloma innymi.

(…)

… konsorcjalny o wartości 55 mln euro. Część ( 35 mln euro ) przyznał nam Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a pozostałe 20 mln banki biorące udział w konsorcjum : Raiffeisen Zentralbank, Raiffeisen Bank Polska oraz WBK. Organizatorem konsorcjum był EBOR, a agentem zabezpieczającym Reiffeisen Bank Polska. Okres kredytowania ustalono na 4 lata. Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie zakupów środków…
… przedmiotu jest leasingodawca. Leasingobiorca używa sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem w sposób określony w umowie. Prawo własności może zostać przeniesione dopiero po zakończeniu umowy, przy czym w przypadku umów leasingu finansowego leasingobiorca może skorzystać z opcji zakupu sprzętu bezpośrednio po zakończeniu umowy, o ile uregulował wszystkie należności. Opcja sprzedaży
… się też nasza spółka zależna Getin Service Provider, specjalizująca się w świadczeniu usług typu B2B dla małych i średnich przedsiębiorstw. W sierpniu ub.r. Spółka uruchomiła pierwsze w Polsce Centrum e - biznesu dla tego typu podmiotów. Jest to platforma transakcyjna umożliwiająca handel elektroniczny i reklamę w sieci. Zawiera także kompleksowe serwisy doradcze. Obecnie ma ok. 70 tyś. klientów.
Do obrotu…
… jest a uruchomieniem pierwszego w Polsce programu sekurytyzacji wierzytelności leasingowych, który przeprowadzi Credit Suisse First Boston. Program będzie uruchomiony na 5 lat.
II. ABC LEASINGU
LEASING - krótka definicja.
Przez umowę leasingową leasingodawca zobowiązuje się zakupić rzecz wybraną przez leasingobiorcę oraz oddać ją leasingobiorcy do używania przez oznaczony czas za wynagrodzeniem równym co najmniej…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz