Europejski Bank Inwestycyjny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Bank Inwestycyjny - wykład - strona 1

Fragment notatki:

EUROPEJSKI BANK INWESTYCYJNY - Luksemburg Historia: Pojawił się na podstawie traktatów rzymskich, a więc w 1958 r. Podstawą istnienia jest art. 266 i 267 oraz statut. Charakter i skład organu: Nie jest instytucją Wspólnot. Jest bankiem międzypaństwowym wykonującym funkcje służebną w procesie integracji europejskiej, nie działającym dla osiągnięcia zysku. Jego członkami są wszystkie państwa UE. Jest organem samodzielnym, wyposażonym w osobowość prawną. Kapitał założycielski wynosi 100 mld euro. Największe wkłady wnoszą 4 duże państwa członkowskie. Organizacja wewnętrzna: Rada Gubernatorów - składa się z ministrów desygnowanych przez państwa członkowskie. Ustanawia ona ogólne wytyczne polityki kredytowej Banku, zwłaszcza co do celów, którymi należy się kierować w miarę postępu w urzeczywistnieniu wspólnego rynku. Pełni również funkcję kontrolną w odniesieniu do wykonywania uchwalonych wytycznych. Rada również kreuje Radę Administracyjną oraz Zarząd.
Rada jest organem kolegialnym, swoje uchwały podejmuje większością głosów jej członków, przy czym większość musi reprezentować co najmniej 50 % kapitału założycielskiego. Rada Administracyjna - składa się z 25 dyrektorów i 13 ich zastępców, przy czym 4 duże państwa członkowskie mają poi 3 dyrektorów, Hiszpania - 2, pozostali członkowie UE oraz Komisja Europejska po 1. Członkowie są mianowani na 5 lat przez Radę Gubernatorów. Obradami kieruje Prezes Banku lub Wiceprezesi, którzy tak jak zastępcy dyrektorów nie mają prawa głosu. Decyzje są podejmowane zwykłą większością głosów. Rada ma wyłączne kompetencje w dziedzinie przyznawania kredytów, gwarancji i pożyczek.
Zarząd - kieruje na bieżąco pracami Banku. Składa się z Prezesa i 7 Wiceprezesów. Prezes lub Wiceprezesi pełnią funkcję reprezentacyjną. Zarząd przygotowuje ponadto decyzje Rady Administracyjnej zwłaszcza co do przyznawania pożyczek, kredytów i gwarancji oraz zapewnia ich wykonanie. Komitet rewidentów księgowych - składa się z 3 członków mianowanych przez Radę Gubernatorów. Kontroluje on prawidłowość operacji i ksiąg Banku. Potwierdza bilans zysków i strat. Funkcje: Zadaniem Banku jest przyczynianie się do rozwoju wspólnego rynku w interesie Wspólnoty. Ułatwia on finansowanie we wszystkich sektorach gospodarki projektów zmierzających do dowartościowania regionów mniej rozwiniętych, projektów modernizacji lub przekształcenia przedsiębiorstw albo tworzenia nowych działań wiążących się ze stopniowym urzeczywistnieniem wspólnego rynku, które nie mogą być finansowane przez same państwa członkowskie. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz