Europejski Bank Centralny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europejski Bank Centralny - wykład - strona 1

Fragment notatki:

EUROPEJSKI BANK CENTRALNY - Frankfurt nad Menem Historia: Powstał 01.01.1999 r. Jest związana z powstaniem Unii Gospodarczej i Monetarnej. Bank powstał w miejsce Europejskiego Instytutu Monetarnego, który działał od 1994 r.
Działa na podstawie Traktatu oraz Statutu i Regulaminu. Charakter organu: Jest jednym z najważniejszych organów Wspólnoty Europejskiej. Nie jest organem UE, ani instytucją. Ma charakter wyspecjalizowany. Jego działalność wiąże się z Unią Gospodarczą i Monetrną. Reprezentuje interesy Wspólnoty Europejskiej związane ze wspólną polityką pieniężną. EBC jest głównym, kierowniczym ogniwem Europejskiego Systemu Banków Centralnych. EBC wypełnia swe funkcje na zasadzie niezależności. Posiada osobowość prawną. Jest bankiem emisyjnym - EURO. Może wydawać zgodę na emisję przez inne banki. Nie może zawierać umów międzynarodowych. Posiada kapitał założycielski (5 mld euro), w którym udział mają banki centralne państw członkowskich. Organy: Rada Prezesów (Naczelna, Zarządzająca, Dyrektorów), składa się z Zarządu i prezesów krajowych banków centralnych. Wyraża opinie w ramach procedury konsultacji z Bankiem i decydowanie o współpracy międzynarodowej. Stanowi akty prawne, podejmuje decyzje o wniesieniu sprawy do TS. Zbiera się przynajmniej 10 razy do roku i działa pod przewodnictwem Prezesa EBC. Daty spotkań na dany rok wyznacza sama Rada na wniosek Prezesa.
Zarząd - organ kierujący pracami EBC na bieżąco. Składa się z Prezesa, Wiceprezesa oraz czterech innych członków. Mandat ich trwa 8 lat i nie podlega odnowieniu. Jest organem kolegialnym W przypadku zwoływania posiedzenia kworum wynosi 2/3 członków Zarządu.
Prezes kieruje pracą Banku, zaciąga zobowiązania wobec stron trzecich, przewodniczy posiedzeniom rady Prezesów i Zarządu., reprezentuje EBC na zewnątrz.
Rada Ogólna - posiedzenia zwoływane są na mocy uchwały podjętej na wniosek Prezesa z jego inicjatywy lub na żądanie co najmniej 3 członków. Komisje - składają się one z przedstawicieli EBC i krajowych banków centralnych państw członkowskich, które uczestniczą w II fazie. Przewodniczących komisji mianuje Rada Prezesów. Funkcje: Działa jedynie w sferze polityki pieniężnej. Przede wszystkim jest on bankiem emisyjnym, wyłącznie uprawnionym do emitowania euro, bądź wyrażania zgody na jego emisję przez banki krajowe. Jest organem kierowniczym Europejskiego Systemu Banków Centralnych, ustala faktyczną politykę pieniężną Wspólnoty, sprawuje nadzór nad działalnością krajowych banków centralnych, może wydawać akty prawne, w tym rozporządzenia i decyzje.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz