Europa w przededniu II wojny światowej- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 392
Wyświetleń: 1841
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Europa w przededniu II wojny światowej- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Europa w przededniu II wojny światowej
Zbliżenie niemiecko-radzieckie
Marzec 1921 (konferencja będzie trwać do kwietnia 1922) Konferencja w Genui w sprawie odbudowy gospodarczej Europy i współpracy międzynarodowej, wszystkie państwa europejskie, Rosja Radziecka, obserwatorzy z USA.
16 kwietnia 1922, Rapallo - Układ o wzajemnym anulowaniu roszczeń za wydatki i szkody wojenne, zrzeknięcie się zwrotu wydatków za utrzymanie jeńców wojennych, wznowienie stosunków dyplomatycznych, a we wzajemnych stosunkach gospodarczych - klauzula najwyższego uprzywilejowania, zobowiązanie do nieuznawania granic II RP. (Walter Rathenau, Georgij Cziczerin). Widmo destabilizacji sytuacji w Europie i podstaw wersalskiego ładu pokojowego. Tajne klauzule: ominięcie nakazów rozbrojenia Reichswehry. Współpraca armii niemieckiej z Armią Czerwoną.
Pakt reński - konferencja w Locarno 16 października 1925 - układ gwarantujący stałość zachodniej granicy Niemiec (Francja, Belgia, Wlk. Brytania, Włochy i Niemcy) - utrzymanie status quo terytorialnego na granicy niemiecko-belgijskiej i niemiecko-francuskiej. Wyrzeczenie się żądań terytorialnych i rewizjonistycznych. Brak gwarancji dotyczących granicy z Polską i Czechosłowacją. Niemcy staja się istotnym partnerem na arenie europejskiej (podpisy: Emil Vandervelt, Stresemann, Mussolini, Briand, Chamberlain)
Układy lokarneńskie: dokumentu podpisane oprócz paku reńskiego: konwencje arbitrażowe fr.-niem., belg.-niem., traktaty rozjemcze Pol.-niem., niem-.czechosł. i traktaty wzajemnej gwarancji: pol.-fr., czechosłow.-fr.
Polityka mocarstw wobec Niemiec
Dla Brytyjczyków: Niemcy zaporą przeciw bolszewizmowi + ważny partner gospodarczy, Francuzi chcą maksymalnego osłabienia Niemiec.
1920 konferencja międzynarodowe w celu ostatecznego ustalenia wysokości reparacji wojennych
1921 - 132 mld marek w złocie (Komisja Odszkodowań), Niemcy zwlekają z dostawami węgla
1923 Francja i Belgia zbrojnie okupują Zagłębie Ruhry, kryzys w Niemczech rozwiązany przez Stresemann, wznowienie dostaw węgla
1924 - plan Dawesa: przewaga świadczeń w naturze (węgiel, umowy celne), pożyczki w celu uzdrowienia gospodarki niemieckiej, założenie, ze najpierw trzeba uzdrowić gospodarkę, a potniej myśleć o odszkodowaniach.
Sabotaż realizacji postanowień traktatu wersalskiego dot. zbrojeń niemieckich.
Po Locarno - Niemcy staja się partnerem państw zwycięskich
1926 - przyjęcie Niemiec do Ligi Narodów + przyznanie im stałego miejsca w Radzie Ligi.
1930 Plan Younga - odszkodowania w złocie i dewizach. Ustalenie ogólnej kwoty odszkodowań - Niemcy spłacaliby je do 1988! - groźba uzależnienia od innych państw, wzrost niezadowolenia społecznego. Niemcy nigdy nie spłacili tej sumy.


(…)

… - utworzenie Protektoratu Czech i Moraw (podpisał prezydent Emil Hacha) i włączenie go do Rzeszy. Aneksja Czech: zdobycia nowoczesnego i silnego uzbrojenia, włączenie nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego Czeskiego do Niemiec.
1923 - włączenie Kłajpedy do Litwy jako okręgu autonomicznego z własna administrację i sejmikiem, w których z czasem przewagę zdobyli miejscowi Niemcy. Niemieckie dążenia do odzyskania…
… nie ratyfikowały traktatu, tak więc nie wszedł on w życie.
Niemiecki marsz ku wojnie (zbrojenia, remilitaryzacja Nadrenii, Anschlussu Austrii, Monachium)
Wpływy NSDAP wśród ludności Zagłębia Saary, zmasowana agitacja w okresie plebiscytowym. 1 marca 1935 - 90% ludzi opowiedziało się za zjednoczeniem z Niemcami -przyłączenie Zagłębia Saary.
Marzec 1935 - ogłoszenie postanowienia rządu III Rzeszy o utworzeniu sił zbrojnych (złamanie postanowień traktatu wersalskiego), regularny pobór do armii niemieckiej.
7 marca 1936 - remilitaryzacja Nadrenii (Hitler uzasadnił to paktem francusko-radzieckiego, który w jego mniemaniu był złamaniem przez Francje paktu reńskiego). Brak reakcji państw zachodnich.
Austria - zatrzymanie dążeń do połączenia z Niemcami przez Entente, surowe warunki pokoju, kryzys gospodarczy
1922…
… pokoju europejskiego - faktyczna propozycja rozbioru (odłączenie terytoriów niemieckich od Czechosłowacji) państwa czechosłowackiego.
Żądania polskie w sprawie zagarniętego przez Czechosłowacje Śląska Cieszyńskiego (Zaolzia), Spisza i Orawy. Upokorzeni i osamotnieni Czechosłowacy przyjęli „propozycje” francusko-brytyjskie.
29 września 1938 - konferencja w Monachium w obecności Hitlera, Mussoliniego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz