AGRESJA FASZYSTOWSKA LAT 30-TYCH

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 973
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
AGRESJA FASZYSTOWSKA LAT 30-TYCH - strona 1 AGRESJA FASZYSTOWSKA LAT 30-TYCH - strona 2 AGRESJA FASZYSTOWSKA LAT 30-TYCH - strona 3

Fragment notatki:

AGRESJA FASZYSTOWSKA LAT 30-TYCH:
Wojna prewencyjna: Piłsudski przyglądając się poczynaniom Hitlera zaproponował Francji, aby wspólnie dokonały agresji na Niemcy, aby odsunąć Hitlera od władzy. Francja nie poparła tego pomysłu. 7 marca 1936 roku wojska niemieckie zajęły zdemilitaryzowaną strefę Nadrenii, a jednocześnie Hitler w Reichstagu wypowiedział traktat lokareński z 1925 roku. Posunięcie to uzasadnił prowadzeniem przez Francję polityki Okrążania Niemiec (francusko-czechosłowacki układ z maja 1935 roku).
Niemcy chciały włączyć do Rzeszy Austrię, która jest krajem przemysłowo-rolniczym, a przez to Niemcy mogłyby mieć większy potencjał gospodarczy. W lutym 1938 roku Hitler wysyła do władz austriackich ultimatum - Austria ma połączyć się z Niemcami. Włochy, które były gwarantem niepodległości Austrii nie zareagowały na pomysł Hitlera, ponieważ Mussolini wdzięczny był Niemcom za okazaną pomoc w wojnie z Abisynią.
Austria była wówczas osłabiona gospodarczo i politycznie, więc była bardziej podatna na obce wpływy. Na żądanie Hitlera kanclerz Austrii Kurt Schuschnigg powołał hitlerowców do rządu, po czym sam ustąpił. Nowym kanclerzem został hitlerowiec Seyss-Inquart, który dnia 11 marca 1938 roku zwrócił się do Hitlera z prośbą o przysłanie wojsk niemieckich „dla zapewnienia spokoju”.
12 marca 1938 roku - Wehrmacht wraz z Hitlerem wkracza do Austrii (200 tys. żołnierzy) i tym samym Austria staje się kolejnym niemieckim landem - Ostmark. Niemcy chcieli także włączyć do Rzeszy Czechosłowację (żyje tu 3,5 mln Niemców), a najbardziej czechosłowackie Sudety. Takie połączenie dałoby Niemcom duże korzyści: kraj przemysłowo-rolniczy; dalsze okrążanie Polski.
Lato 1938 roku - w niemieckich gazetach zaczyna się mówić o ciężkim losie czechosłowackich Niemców. Prowokacji dokonywali także czechosłowaccy faszyści (Niemcy z pochodzenia): ich przywódca Henlaju opanowywał całe miasteczka, były liczne aresztowania faszystów. W takiej sytuacji Hitler domaga się, aby bez plebiscytu włączyć Czechy Sudeckie do Rzeszy (to było ultimatum). Prezydent Czechosłowacji - Benesz, zdaje sobie sprawę, że nie ma szans z Niemcami. 23-30 września 1938 roku odbyła się konferencja w Monachium (Bawaria) z: Hitler (przywódca III Rzeszy); Czjano (minister spraw zagranicznych Włoch); Chamberlain (premier Anglii); Daladier (premier Francji). Hitler wymógł na Francji i Anglii wyrażenie zgody na włączenie Czech Sudeckich do Rzeszy, na co padła zgoda.
Polityka monachijska = polityka ustępstw
1 października 1938 roku Wehrmacht wkracza do Czech Sudeckich.
2 października 1938 roku Polacy odbierają Czechosłowacji 1871 km2 Zaolzia. Dalszego rozbioru tego państwa dokonały Węgry, zajmując S część tego kraju - listopad 1938 rok. 15 marca 1939 roku nastąpił ostateczny rozbiór Czechosłowacji: Niemcy zajęli jeszcze resztę Czech i Moraw (bez Słowacji) - Czechosłowacja stała się kolejnym niemieckim landem - Protektorat Czech i Moraw. Słowacja stała się odrębnym faszystowskim państwem, które powiązane jest z Rzeszą.

(…)

… Słowacji) - Czechosłowacja stała się kolejnym niemieckim landem - Protektorat Czech i Moraw. Słowacja stała się odrębnym faszystowskim państwem, które powiązane jest z Rzeszą.
Marzec 1939 rok - Węgry zajęły Ruś Zakarpacką (E część Słowacji).
24 października 1938 roku minister spraw zagranicznych Niemiec Ribbentrop zażądał od Polski: włączenie do Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska; połączenie Niemiec z Prusami Wschodnimi wielką autostradą wyłączoną spod polskiego prawa.
22 marca 1939 roku Niemcy domagają się od Litwy portu Kłajpeda i jego okolic, na co Litwini przystają.
23 marca 1939 roku nastąpiła mobilizacja Polaków na Pomorzu, z powodu obawy przed agresją Niemiec.
Włochy rozpoczęły realizację swoich planów kolonialnych. Na początku pokonali Cesarstwo Abisynii, które po morderczych walkach stało się włoską…
…, zaczęli też wymierzać sami sprawiedliwość społeczną, co pociągało za sobą liczne ofiary. Prawica hiszpańska, zjednoczona w organizacji Falanga, uznała nowy rząd i tworzącą się w kraju sytuację za wstęp do dyktatury proletariatu i zażądała interwencji armii celem przywrócenia porządku. Powstanie wojskowe przeciwko rządowi wybuchło w hiszpańskim Maroku w lipcu 1936 roku - dowodził gen. Francisco Franco…
… swoich ochotników i zezwoliła, by narodowcy korzystali z jej portów. Drogą powietrzną z Maroka na półwysep Niemcy przerzucali bataliony Franco oraz wysłali do Hiszpanii Legion Condor; Hitler chciał zrealizować W Hiszpanii 3 cele: potraktować interwencję jako poligon doświadczalny dla sprzętu i ludzi; nie dopuścić do zwycięstwa komunistów; przygotować sobie bazę i sojusznika do przyszłych operacji
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz