Euroguidance i eurydice-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Euroguidance i eurydice-opracowanie - strona 1 Euroguidance i eurydice-opracowanie - strona 2 Euroguidance i eurydice-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

SIECI INFORMACYJNE DLA KONSUMENTÓW I PRZEDSIĘBIORSTW
EUROGUIDANCE
Czym jest Euroguidnace?
To międzynarodowa europejska sieć promująca wymiar europejski w systemach poradnictwa i doradztwa zawodowego. Dzieje się tak poprzez wzajemną wymianę praktyk i informacji. Euroguidance zrzesza 51 centrów w 32 krajach.
Do kogo adresowane są działania Euroguidance'u?
Adresatami działań Euroguidance'u są osoby zajmujące się doradztwem zawodowym, instytucje publiczne z sektora edukacji i pracy we wszystkich krajach Europy.
Jakie działania są realizowane przez sieć Euroguidance?
Po pierwsze jest promowanie międzynarodowego wymiaru w systemach poradnictwa zawodowego. Ponadto poprzez oferowanie możliwości międzynarodowej współpracy, wspiera proces integracji, co jest moim zdaniem bardzo ważne. Dzięki temu możliwe jest wymienianie się doświadczeniami, praktykami oraz narzędziami czy metodami pracy.
Euroguidance wspiera współpracę wewnątrz sieci. Dzięki temu, doradcy zawodowi mogą poruszać się i działać nie tylko na szczeblu krajowym, ale też regionalnym czy europejskim.
Polska:
Zadanie Euroguidance na rzecz poradnictwa zawodowego w sektorze edukacji realizuje zespól Wydziału Poradnictwa Zawodowego Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Ma on za zadanie:
- organizowanie szkoleń dla doradców zawodowych, którzy są zatrudnieni w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy Akademickich Biurach Karier
- opracowywanie i publikowanie różnych materiałów potrzebnych w pracy tychże doradców
- upowszechnianie idei poradnictwa zawodowego
Strona internetowa Euroguidance:
Moje spostrzeżenia są następujące:
- przejrzysty układ treści; łatwy dostęp do tego, czego szukamy
- strona zawiera podstawowe informacje na temat działalności sieci
Oprócz informacji podstawowych, są też działy tematyczne. I tak:
Dział „Aktualności”, w którym możemy znaleźć informacje na temat zrealizowanych oraz planowanych kursów doskonalących czy szkoleń. Przy zrealizowanych szkoleniach widnieje etykietka „rekrutacja zakończona”, więc wydaje mi się, że jeśli rekrutacja na dane szkolenia trwa, to można zapisać się przez Internet. Obecnie nie jest prowadzona rekrutacja na żadne szkolenia czy kursy
Dział „Wydawnictwa”. Są tu publikacje Euroguidance w formacie PDF, które można pobrać za darmo na dysk. Są one w jęz. Polskim. Publikacje są na różne tematy z zakresu doradztwa zawodowego. Poradniki dla osób niepełnosprawnych ( jak szukać pracy itd.), dla doradców zawodowych, materiały dot. Stosowanych metod. Informacje na temat studiowania za granicą (zasady rekrutacji, możliwe stypendia itd.). Co ciekawe, jedyną publikacją w jęz. Angielskim jest publikacja „Come and study In Poland”, adresowana do obcokrajowców, zachęcająca do studiowania na wyższych uczelniach w Polsce.


(…)

…), które zostało utworzone przez KE ( a dokładniej przez dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury). Koordynacja pracy sieci, analiza zebranych informacji, publikowanie opracowań.
Czym po krótce zajmuje się Eurydice?
Eurydice działa na rzecz twórców polityki edukacyjnej i osób z kręgu edukacji. Zajmuje się:
przygotowywaniem i publikowaniem opisowych analiz systemów edukacji
dokonuje też porównań z zakresu różnych…
… możliwe jest ich porównywanie.
Zebranie i opracowywanie danych i wskaźników, które obejmują wszystkie poziomy edukacji Opracowywanie danych na tak kluczowe zagadnienia jak np. korzystanie z nowych technologii w szkołach czy nauczanie języków obcych.
Ponadto Eurydice zbiera informacje, które dotyczą krajowej legislacji, regulacji prawnych i polityki edukacyjnej. Do Eurydice trafiają także odpowiednie dane statystyczne. Dzięki…
… ( jak szukać pracy itd.), dla doradców zawodowych, materiały dot. Stosowanych metod. Informacje na temat studiowania za granicą (zasady rekrutacji, możliwe stypendia itd.). Co ciekawe, jedyną publikacją w jęz. Angielskim jest publikacja „Come and study In Poland”, adresowana do obcokrajowców, zachęcająca do studiowania na wyższych uczelniach w Polsce.
Facebook. Euroguidnace ma też swoją stronę na Facebooku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz