Etologia wstęp

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1589
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Etologia wstęp - strona 1 Etologia wstęp - strona 2

Fragment notatki:

Etologia
od lat 30-tych XX w.
naukowe badania charakterystycznych wzorców zachowania zwierząt, badania zachowania zwierząt głównie w środowisku naturalnym zachowanie podlega doborowi naturalnemu, ma sens adaptacyjny
obserwacja jako podstawowa metoda badań Pojęcie Etologia wywodzi się od greckiego słowa Etos - obyczaj. Krótko mówiąc jest to nauka o zwyczajach zwierząt. Lorenz i Nico Tinbergen zapoczątkowali etologię. Główna teza etologii mówi, że opis zachowania powinien poprzedzić analizę. Druga teza mówi, że badanie musi być przeprowadzane w kontekście środowiska. Zdaniem etologów behawioryści źle robią, że badają wyłącznie w laboratorium dlatego, że zwierzę pozbawione kontaktu ze swoim naturalnym środowiskiem zachowuje się w sposób nie do końca normalny. Ostatnia teza mówi, że zrozumienie zachowania wymaga wiedzy na temat jego przyczyn. Podstawową metodą badań przeprowadzaną przez etologów była obserwacja - najczęściej w środowisku naturalnym. Etologia jest bliższa koncepcją witalistycznym. Etologia zakłada, że zwierzęta mają jakieś życie psychiczne.
Dalszy rozwój zoopsychologii
lata 30-te XX w. - W. Köhler - badania nad rozwiązywaniem problemów przez wgląd u szympansów (W. Köhler prowadził badania nad inteligencja, myśleniem zwierząt. Jedno z badań polegało na tym, że w klatce zawieszony był banan i umieszczona była skrzynka (nie leżała ona bezpośrednio pod bananem) i jeden z szympansów od razu zorientował się w sytuacji i przesunął skrzynkę pod banana, wszedł na nią i zerwał owoc. Problem rozwiązał nie na zasadzie prób i błędów bo nie jeździł skrzynką po całej klatce, tylko od razu wiedział co należy z nią zrobić. Krótko mówiąc szympans myślał skoro rozwiązał takie zadanie. Szympans jest zdolny do abstrakcyjnego myślenia.).
1984 - D. Griffin - Myślenie zwierząt (krytyka nadużywania kanonu Morgana i perspektywy antropocentrycznej) - Jego zdaniem nadużywanie kanonu Morgana prowadzi do tego, że jeżeli da się wyjaśnić zachowanie zwierzęcia na prostym poziomie to nie znaczy to, że zwierzęta nie są zaangażowane w jakieś wyższe procesy psychiczne. Skrytykował też perspektywę antropomorficzną - zwierzęta mają życie psychiczne, ale nie znaczy to, że to życie psychiczne zwierzęcia odpowiada życiu psychicznemu człowieka. Posługiwał się on pojęciem innych umysłów - zwierzęta mają umysły, ale nie takie jak ludzie.
Ekologia behawioralna
Krebs & Davies - Wprowadzenie do ekologii behawioralnej zajmuje się znaczeniem zachowania dla przeżycia i odniesienia sukcesu reprodukcyjnego (konkurencja wewnątrzgatunkowa, użytkowanie zasobów, unikanie drapieżników) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz