To tylko jedna z 8 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ERP
Głównym celem systemów ERP (MRP III*) jest możliwie najpełniejsza i integracja wszystkich szczebli zarządzania przedsiębiorstwa, włącznie z najwyższymi.
ERP obejmuje całość procesów produkcji i dystrybucji, integruje różne obszary działania przedsiębiorstwa, usprawnia przepływ krytycznych dla jego funkcjonowania informacji i pozwala błyskawicznie odpowiadać na zmiany popytu. Informacje te są uaktualniane w czasie rzeczywistym i dostępne w momencie podejmowania decyzji (dla systemów pracujących w trybie on-line).
Jednymi z najważniejszych wyróżników specyfikacji ERP jest zastosowanie opartych na ograniczeniach, dwukierunkowych mechanizmów optymalizujących planowanie oraz wbudowana w system możliwość elektronicznych połączeń w ramach łańcucha dostaw i sprzedaży.
W ERP powszechnie stosowane są mechanizmy umożliwiające symulowanie różnorodnych posunięć i analizę ich skutków, także finansowych. Pozwala to m.in. na dokładne zaplanowanie, przetestowanie i porównanie działań podejmowanych w ramach Business Process Re-Enginering (BPR) - sprawdzenia ich całkowitego efektu finansowego - o czym dość często się zapomina.
ERP obejmuje takie sfery przedsiębiorstwa jak:
obsługa klientów produkcja
finanse i księgowość
zarządzanie zasobami ludzkimi
integrację w ramach łańcucha logistycznego (SCM)
Budowa i architektura systemów ERP
Systemy klasy ERP takie jak SAP R/3 mają budowę modułową. Moduły te są niezależne ale komunikują się ze sobą i odwołują się do jednej wspólnej bazy danych. Poszczególne moduły odpowiadają najczęściej procesom biznesowym. Klient może wybrać moduły, które aktualnie są mu potrzebne.
Niezależność sprawia, że wdrażanie kolejnych modułów może być rozłożone w czasie, co pozwala lepiej kontrolować cały proces
Moduły pakietu ERP
Pakiet SAP R/3 tworzą następujące moduły:
Controlling - Controlling (CO) Controlling Przedsiębiorstwa - Enterprise Controlling (EC) Finanse - Financial Accounting (FI) Zarządzanie Kadrami - Human Resource (HR)
Utrzymanie Zakładu i Zarządzanie Serwisem - Plant Maintenance and Service Mgmt (PM) Zarządzanie Inwestycjami - Investment Management (IM) Gospodarka Materiałowa - Materials Management (MM) Sprzedaż i Dystrybucja - Sales and Distribution (SD) Planowanie Produkcji - Production Planning (PP) Zarządzanie Jakością - Quality Management (QM)
System Projektowy - Project System (PS) Płynność Finansowa - Treasury (TR) Przepływy Robocze - Worklflow (WF)
(…)
… biurowych
System pracy grupowej
System hurtowni danych i analizy danych
System zarządzania projektem wdrożeniowym
Język programowania ABAP/4 oraz system programowanych
Wdrażanie systemu ERP
Kryteria wyboru systemu
Etapy wdrażania systemu
Problemy spotykane podczas wdrożeń
Korzyści z wdrożenia systemu ERP
Metodyki wdrożenia systemu
Kryteria wyboru systemu
Przystępując do procesu wdrażania zintegrowanego…
… się wymagań klientów oraz rynku.
Wspomaga zarządzanie relacjami z klientami, dostawcami, partnerami logistycznymi, dostawcami usług finansowych oraz pracownikami.
…
… systemu oraz doskonalenie bazy danych Początkiem tego etapu jest rozpoczęcie pracy przez komórki funkcjonalne według nowego systemu, natomiast końcem etapu i całego wdrożenia jest stwierdzenie osiągnięcia założonych w projekcie celów. Korzyści z wdrożenia systemu ERP
Wdrożenie systemu może przynieść wiele korzyści; m.in.:
7-19% poprawa wydajności pracy
do 95% - terminowość dostaw
30-40% - skrócenie czasu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)