Ergonomia - projekt

Nasza ocena:

4
Pobrań: 105
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ergonomia - projekt - strona 1

Fragment notatki:

Dokładna tematyka notatki jest następująca: bezpieczeństwo higieny pracy, ergonomia, podrażnienie błony śluzowej, zagrożenia, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka, repetitive strain-injury syndrom (rsi), dolegliwości kręgosłupa i pleców, dolegliwości natury psychicznej, zaburzenia krążenia, podrażnienie skóry, zaburzenia menstruacyjne, zaburzenia żołądkowe, usztywnienie mięśni, właściwości rakotwórcze, alergie, oświetlenie.

Ergonomia - Projekt
Projektowane stanowisko: Operator firmy telemarketingowej
Przedmiotem projektu jest stanowisko pracy operatora firmy telemarketingowej. Rozpatrywane stanowisko sąsiaduje z 9 podobnymi znajdującymi się w tym samym pomieszczeniu, stanowiska komputerowe połączone są w sieć. W pomieszczeniu znajduje się także laserowa drukarka sieciowa. W zakres obowiązków oeratora firmy telemarketingowej wchodzi wykonywanie założonej na dany dzień liczby telefonów reklamowych. Numery wybierane są automatycznie z komputerowej bazy danych firmy. Pod koniec każdej zmiany pracownik opracowuje na komputerze raport, który przesyłany jest do przełożonego.
W pracy na rozpatrywanym stanowisku należy zwrócić uwagę na następujące niedogodności i zagrożenia:
Podrażnienie błony śluzowej.
Reakcja na duże stężenie ozonu w powietrzu, wywołane m.in. przez drukarki laserowe. Objawy: podrażnienie śluzówki oczu, nosa i krtani.
.
Zaburzenia widzenia.
Przemęczenie oczu wywołane częstymi zmianami ogniskowej oraz wpatrywaniem się na przemian w obiekty mocno oświetlone położone blisko i znajdujące się w oddali, ukryte w mroku. Objawy: zmęczenie, zaczerwienienie oczu, pieczenie oraz uczucie kłucia w oczach, bóle głowy, widzenie podwójne i za mgłą, następstwa psychosomatyczne.
Zawroty głowy.
Spowodowane przeciążeniem oczu, nieergonomicznym stanowiskiem pracy i stresem wzmaganym przez promieniowanie elektromagnetyczne.
Bóle głowy.
Skutek promieniowania elektromagnetycznego, przemęczenia oczu i przyjmowania złej pozycji podczas siedzenia (źle zorganizowane środowisko pracy).
Zespół cieśni nadgarstka.
Następstwo nieprawidłowego ułożenia rąk podczas korzystnania z klawiatury (przeguby uniesione ku górze) W najwęższym miejscu przeguby dłoni, tzw. kanale nadgarstka nerwy są zbyt mocno ściśnięte. Objawy: nadwrażlliwość, drętwienie, mrowienie oraz ból kciuka i trzech kolejnych palców oraz całych dłoni i nadgarstków.
Repetitive Strain-Injury Syndrom (RSI).
Zespół urazów wywołanych jednostronnym, chronicznym przeciążaniem kończyn górnych na odcinku dłoń-bark. Objawy: dotkliwy, piekący ból przedramienia, ramienia, szyi i łopatki; obrzęk, usztywnienie, bezwład, niezdolność do pracy.
Dolegliwości kręgosłupa i pleców.
Spowodowane aranżacją stanowiska komputerowego zaprzeczającą zasadom ergonomii. Objawy: dyskopatia, skrzywienie kręgosłupa, przykurcze mięśni nóg.


(…)

… na zewnątrz budynku w sposób automatyczny, nie narażajac pracujących w nim ludzi na nadmierne róznice temperatur. Za pomoca żaluzji lub zasłon powinno się zapobiegać nadmiernemu
nagrzewaniu się urzadzeń pod wpływem światła słonecznego. Względna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 50-65%. Im wyższa temperatura, tym niższa powinna być wilgotność, tak by w pomieszczeniu, nie zrobiło sie parno. Wilgotność powietrza powyżej 50% zapobiega ponadto wytworzeniu sie nadmiernego natężenia pola elektrostatycznego w pobliżu komputera. Ponadto promieniowanie ekranu powoduje zachwianie równowagi między jonami dodatnimi, a ujemnymi, na niekorzyść tych drugich. W konsekwencji powietrze zawiera 200-300 jonów w 1 cm3 powietrza zamiast 2000-3000. Organizm człowieka reaguje na to depresją, wysokim ciśnieniem…
… oraz wyrazistość odczytywania informacji z ekranu monitora. Kurz i związana z tym jonizacja skóry moga wywolywac reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Potencjał elektrostatyczny ekranu jest neutralizowany przez działanie wody zawartej w powietrzu. Przy dużej wilgotnosci (50-60%), zwykle potencjał ten jest znacznie ograniczony. W okresie zimowym, gdy przez wiele tygodni wilgotność powietrza w pomieszczeniu…
… wydajność pracy. Jej stosowanie w praktyce polega na prawidłowym ksztaltowaniu środowiska pracy operatora, to jest takich elementów jak np. przestrzeń pracy i oświetlenie.
Ważnym czynnikiem, poza wyżej wymienionymi, jest mikroklimat. Zalecana temperatura w pomieszczeniu powinna zawierać sie w przedziale 21-22oC. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne przystosowują temperaturę pomieszczenia do temperatury…
…, obniżeniem sprawności i bólem głowy. Można temu przeciwdziałać, wprowadzając do środowiska zamiast lakierowanych powierzchni - drewniane podłogi i boazerie. Drewno znakomicie uzupełnia się w tym względzie z żywymi roślinami. Częste wietrzenie pomieszczeń i ich nawilżanie, zwłaszcza tych ogrzewanych centralnie, powinno stać się nawykiem. Najbardziej efektywną metodą tworzenia właściwego mikroklimatu…
… jest sztuczna jonizacja powietrza.
Ważnym zagadnieniem w kształtowaniu optymalnych warunków pracy z komputerem jest
oświetlenie. Z przeprowadzonych badań wynika, ze najczęsciej są popełniane takie błędy
jak:
umieszczanie monitora na tle okna, którego wysoka luminancja, w słoneczny dzień, ograniczać może znacznie czytelność obrazu na ekranie monitora,
stosowanie żaluzji bądź kotar, które niewystarczajaco tłumią…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz