L
LINIA KREDYTOWA Forma udzielania kredytów, w przypadku których bank określa czas wykorzystania środków przez kredytobiorcę. Kredyt ten jest najczęściej długoterminowy, a poszczególne transze stawiane są do dyspozycji klienta na podstawie jego wniosku. W przypadku l.k. klient najczęściej płaci odsetki od kwoty faktycznie wykorzystanego kredytu, natomiast od pozostałej części tzw. premię za gotowość.
Joanna Wielgórska-Leszczyńska Zob. → Kredyt bankowy; Transza kredytu.
LIST ZASTAWNY Dłużny papier wartościowy imienny lub na okaziciela, emitowany przez bank hipoteczny w celu pozyskania środków na refinansowanie kredytów. Podstawę emisji l.z. stanowią: 1) wierzytelności banku zabezpieczone hipotekami (hipoteczny l.z.); 2) kredyt zabezpieczony do pełnej wysokości wraz z należnymi odsetkami gwarancją lub poręczeniem Skarbu Państwa, Narodowego Banku Polskiego, Wspólnoty Europejskiej lub ich państw członkowskich, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego lub Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego) albo wierzytelności banku hipotecznego z tytułu kredytów udzielonych tym podmiotom -(publiczny l.z.).
L.z. powinien zawierać w szczególności: nazwę (hipoteczny albo publiczny l.z.), wskazanie podstawy prawnej emisji, nazwę (firmę) i siedzibę banku-emitenta, serię, numer, oznaczenie wartości nominalnej, datę, od której nalicza się oprocentowanie, wysokość oprocentowania, a także terminy wypłaty odsetek, termin wykupu, miejsce płatności oraz warunki wykupu, informację, że uprawnionemu z l.z. nie przysługuje prawo wcześniejszego niż w określonym terminie przedstawienia go do wykupu, miejsce i datę wystawienia, podpisy osób uprawnionych do zaciągania zobowiązań w imieniu banku oraz podpis powiernika. Ponadto, jeżeli termin wykupu jest dłuższy niż 5 lat, w treści l.z. powinna być zamieszczona informacja, że po upływie 5 lat od dnia emisji bank może umorzyć l.z. przed terminem wykupu.
L.z. może mieć postać dokumentu lub występować w formie zdematerializowanej. W postaci dokumentowej l.z. składa się z właściwego l.z., tzw. płaszcza, i arkusza kuponowego, który składa się z kuponów i talonu uprawniającego do otrzymania nowego arkusza kuponowego po wykorzystaniu wszystkich kuponów. L.z. może być emitowany w odcinkach zbiorowych.
L.z. mogą zostać spłacone przez emitenta w drodze wypowiedzenia, losowania lub wyznaczenia stałego terminu spłaty. Obecnie, przy skracaniu się okresów ważności tych papierów wartościowych, często ustalany jest stały termin spłaty całej emisji. Jeżeli jednak warunki emisyjne to przewidują, spłata może być dokonywana metodą losową w kilku transzach według np. końcowych cyfr numerów poszczególnych l.z. lub przez wypowiedzenie całej emisji przed upływem terminu jej ważności. Okresem ważności l.z. jest przewidziany w warunkach emisyjnych okres od rozpoczęcia naliczania odsetek do ustalonego pierwotnie w warunkach umowy terminu spłaty. L.z. mogą mieć długie okresy ważności, często nawet 2-5 i więcej lat. Banki hipoteczne zobowiązane są zważać na to, aby termin ważności wyemitowanych przez nie l.z. nie przekraczał w sposób istotny okresu spłaty kredytu hipotecznego banku. Dopasowywanie okresów ważności po stronie pasywów i aktywów należy do ważnych elementów tzw. sterowania aktywami i pasywami banków hipotecznych.
(…)
…) aktywa pieniężne; 4) inne krótkoterminowe aktywa finansowe. Do pierwszej grupy zalicza się nabyte instrumenty kapitałowe, tj. stwierdzające istnienie prawa do majątku jednostki pozostałego po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli. W ramach drugiej grupy wyróżnia się dłużne papiery wartościowe, np. obligacje czy bony (pieniężne, skarbowe). Z kolei grupa trzecia to udzielone pożyczki, dla których okres…
… do rentowności obligacji rządowych o tym samym terminie wykupu. Jeżeli np. rentowność obligacji w danym momencie wyniesie 3,16%, a rentowność l.z. (o tym samym okresie zapadalności) - 3,41%, to różnica 25 punktów bazowych (0,25 punktu proc.) ponad rentowność obligacji rządowych (oznaczana jako spread) stanowi rzeczywisty koszt finansowania. Spread jest porównywany przy różnych emisjach i jest istotny…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)