Encyklopedia rachunkowości - J

Nasza ocena:

4
Pobrań: 14
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - J - strona 1

Fragment notatki:

J
  
JEDNOSTKA BUDŻETOWA Taka jednostka organizacyjna sektora finansów publicznych, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadza na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. J.b. mogą gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych dochody określone w ustawie o finansach publicznych lub w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Dochody własne mogą być wydatkowane na cele wskazane w ustawie o finansach publicznych lub w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. J.b. prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów. Podstawą gospodarki finansowej j.b. jest plan dochodów i wydatków, zwany planem finansowym.
Ewa Hellich Zob. → Państwowe jednostki budżetowe; Sektor finansów publicznych.
JEDNOSTKA DOMINUJĄCA Pojęcie związane z przygotowywaniem sprawozdań finansowych dla grupy kapitałowej. Są to samodzielne podmioty gospodarcze, które na skutek powiązań kapitałowych z innymi jednostkami gospodarczymi sprawują kontrolę lub współkontrolę i z tego powodu stały się w grupie kapitałowej jednostką zobligowaną do przeprowadzania procedur konsolidacyjnych, w wyniku których powstaje skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej. Ponieważ j.d. w grupie kapitałowej ma do spełnienia określone obowiązki sprawozdawcze dla swojej grupy kapitałowej, dlatego też ważne jest, przed przystąpieniem do przygotowywania sprawozdań finansowych, sprawdzenie kryteriów pozwalających określić status danej jednostki w grupie kapitałowej, w której ta jednostka funkcjonuje. Kryteria definiowania danego podmiotu jako j.d. określa prawo bilansowe, w świetle którego j.d. może być jednostka, która jest spółką handlową, sprawującą kontrolę lub współkontrolę nad inną jednostką, a w szczególności: 1) posiadającą bezpośrednio lub pośrednio przez udziały większość ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym innej jednostki (zależnej), także na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu, wykonującymi swe prawa głosu zgodnie z wolą j.d., lub 2) uprawnioną do kierowania polityką finansową i operacyjną innej jednostki (zależnej) w sposób samodzielny lub przez wyznaczone przez siebie osoby lub jednostki na podstawie umowy zawartej z innymi uprawnionymi do głosu, posiadającymi, na podstawie statutu lub umowy spółki, łącznie z j.d., większość ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym, lub 3) uprawnioną jako udziałowiec do powoływania albo odwoływania większości członków organów zarządzających lub nadzorczych innej jednostki (zależnej), lub 4) będącą udziałowcem jednostki, której członkowie zarządu w poprzednim roku obrotowym, w ciągu bieżącego roku obrotowego i do czasu sporządzenia sprawozdania finansowego za bieżący rok obrotowy stanowią jednocześnie więcej niż połowę składu zarządu tej jednostki (zależnej) lub osoby, które zostały powołane do pełnienia tych funkcji w rezultacie wykonywania przez j.d. prawa głosu w organach tej jednostki (zależnej), lub 5) będącą udziałowcem lub wspólnikiem innej jednostki współzależnej niebędącej spółką handlową i sprawującą współkontrolę nad tą jednostką wspólnie z innymi uprawnionymi do głosu.


(…)

… gospodarczych. Co więcej, prawo bankowe nie wyklucza możliwości przynależności danego banku do obydwu typów zrzeszenia. Ponadto ustawa o NBP potwierdza legalność i wagę jeszcze innego typu zrzeszenia się banków w Polsce, jakim jest Związek Banków Polskich. Powyższe możliwości odnoszą się teoretycznie do wszystkich typów i rodzajów banków, w wyjątkiem NBP jako banku centralnego, a także z wyjątkiem obejmującym…
… na podstawie ustawy o izbach gospodarczych. Rozwiązanie to jest kontrowersyjne, ponieważ nie przystaje do specyfiki działalności banków. Dlatego też banki zrzeszają się w inny sposób, w Związku Banków Polskich.
Bankowa izba gospodarcza to dobrowolna i samorządowa organizacja banków działająca na podstawie ustawy o izbach gospodarczych, uwzględniająca w swoim statucie specyfikę banków. Członkami Związku Banków Polskich mogą być banki działające na obszarze RP utworzone na podstawie prawa polskiego. Zadaniem Związku Banków Polskich jest reprezentowanie i ochrona wspólnych interesów członków Związku poprzez wydawanie opinii o projektach rozwiązań dotyczących funkcjonowania sektora finansowego, uczestnictwo w przygotowaniu projektów aktów prawnych z tego zakresu oraz dokonywanie ocen funkcjonowania przepisów prawa…
… z organizacją rynku regulowanego; 4) zarządzaniu cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie; 5) doradztwie w zakresie obrotu papierami wartościowymi; 6) prowadzeniu rachunków papierów wartościowych oraz rachunków pieniężnych służących do ich obsługi; 7) pośrednictwie w nabywaniu lub zbywaniu papierów wartościowych będących w obrocie na zagranicznych rynkach regulowanych. Prowadzenie działalności…
… zasady tworzenia i organizacji banków oraz ich likwidacji. Pozostawiając poza ramami centralny bank państwa, który ma zupełnie odrębne funkcje niż banki operacyjne (komercyjne), należy zwrócić uwagę na linię podziału banków krajowych na banki uniwersalne i banki specjalistyczne. Pierwsze wykonują wszystkie lub większość czynności bankowych, drugie - koncentrują swą działalność na niektórych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz