Fragment notatki:
H
HANDLOWE PAPIERY WARTOŚCIOWE Certyfikaty, które uprawniają ich posiadaczy do dysponowania określonymi dobrami rzeczowymi, a ich emitentów - do udostępnienia danych dóbr posiadaczowi takich dokumentów. Typowe h.p.w. to konosamenty, listy przewozowe, warranty, niektóre dokumenty ubezpieczeniowe.
Maria Gmytrasiewicz Zob. → Certyfikat; Papiery wartościowe.
HEDGING WALUTOWY Technika zabezpieczenia (asekuracji) przed ryzykiem niekorzystnych zmian kursu danej waluty obcej, polegająca na sprzedaży na termin zagrożonej dewaluacją waluty lub zakupie na termin w obawie przed rewaluacją danej waluty.
Joanna Wielgórska-Leszczyńska Zob. → Waluta.
HIPOTEKA Forma zabezpieczenia, jaką można ustanowić na nieruchomości, udziale we współwłasności nieruchomości, użytkowaniu wieczystym, własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu, spółdzielczym prawie do lokalu użytkowego, prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz wierzytelności zabezpieczonej h. Jej celem jest zabezpieczenie wierzytelności poprzez możliwość dochodzenia jej z nieruchomości, na której została ustanowiona. H. jest ograniczonym prawem rzeczowym zapewniającym uprawnionej osobie ściśle określony zakres uprawnień w odniesieniu do rzeczy. Do powstania h. niezbędny jest wpis w księdze wieczystej. Wniosek o wpis może być złożony przez bank (gdy kredytobiorca wyraził zgodę na powstanie h.) lub przez właściciela nieruchomości względnie użytkownika wieczystego, a także przez pełnomocnika posiadającego pełnomocnictwo złożone na piśmie. Podstawą wpisu jest dokument wystawiony przez bank, stwierdzający udzielenie kredytu, jego wysokość, zasady oprocentowania i spłaty, a także czas, na jaki kredyt został udzielony. Wygaśnięcie h. następuje m.in. w wypadku spłaty kredytu lub jego umorzenia, zrzeczenia się h. przez bank oraz jej wykreślenia z księgi wieczystej, przejścia na własność banku nieruchomości zabezpieczonej h.
Joanna Wielgórska-Leszczyńska Zob. → Zabezpieczenie kredytu.
HISTORIA DOKTRYN RACHUNKOWOŚCI Od powstania do końca XIX w. rachunkowość postrzegana była jako umiejętność praktyczna i oceniana przez pryzmat poprawności prowadzenia ksiąg. Dopiero u schyłku XIX w. zaczęto traktować ją jako dyscyplinę naukową. Teoria rachunkowości rozwijała się w dwóch kierunkach: 1) empirycznym, który koncentrował się wokół praktycznych zastosowań rachunkowości w ewidencji podmiotów działających w różnych sferach gospodarki; szczególne znaczenie mają tutaj opracowania z zakresu rachunku kosztów, nastawione głównie na potrzeby zarządzania w przedsiębiorstwie wytwórczym; 2) aksjomatycznym, który wprowadził uogólnienie zasad i reguł rachunkowości dla wszystkich jej zastosowań; kierunek ten opiera się na przyjętych w teorii aksjomatycznej założeniach i metodach postępowania. Stąd w jego ramach powstało wiele modeli księgowych, mających głównie zastosowanie w dydaktyce rachunkowości.
(…)
… powstawania kosztów). Dzięki Schmalenbachowi rachunek kosztów stał się samodzielną dyscypliną naukową.
W latach dwudziestych i trzydziestych XX w. badania naukowe dotyczące rachunku kosztów koncentrowały się m.in. na tworzeniu jego teoretycznych podstaw, budowaniu nowych form (rachunek kosztów pełnych, rachunek kosztów planowych), objaśnianiu procesu tworzenia kosztów wewnątrz dużych organizacji…
… na brak precyzyjnych metod rozliczania kosztów ogólnych na poszczególne wyroby i usługi ograniczono z czasem zakres kalkulacji do pełnych kosztów wytworzenia i odnoszono koszty ogólne w całości do wyniku działalności. Koncepcje rachunku kosztów pełnych bazowały głównie na kosztach rzeczywistych. Niektóre podejścia wykorzystywały też rachunek kosztów normalnych ustalający wzorce kosztów na podstawie…
… kosztów w przekroju procesów gospodarczych oraz kompleksowe zarządzanie kosztami.
W końcu lat osiemdziesiątych, wskutek pojawiającej się krytyki rachunku kosztów pełnych oraz rachunku kosztów zmiennych, w USA powstała nowa koncepcja rachunku kosztów, znana jako rachunek kosztów działań, określany też mianem ABC (Activity-Based -Costing). Nowy model rachunku kosztów, zaprezentowany po raz pierwszy w 1988…
… feudalnego. To właśnie we włoskich miastach powstały pierwsze w Europie manufaktury, ówczesne przedsiębiorstwa, których zadaniem było zaspokojenie wciąż rosnącego popytu krajowego i zagranicznego na różne towary.
Istotne znaczenie dla rozwoju księgowości miało także przyjęcie się w Europie systemu cyfr arabskich. Przyczynił się do tego włoski matematyk Leonardo z Pizy, który opracował dwa dzieła z zakresu…
… Geometria, Proportioni et Proportionalia uogólnił w sposób teoretyczny zasady podwójnej księgowości.
1673
Wprowadzenie do systemu prawa o handlu Ordonnance de Commerce pojęcia ksiąg i zasad ich prowadzenia (kontynuację tego nurtu stanowi ogłoszony w 1807 r. kodeks Napoleona).
XIX wiek
Rozwój rachunkowości finansowej dla użytkowników zewnętrznych.
1876
J.F. Walicki, Polak pracujacy w Petersburgu, opracował pierwszą w świecie teorię rachunkowości makroekonomicznej na zasadach podwójnej księgowości (Teoria sczetowodstwa w primienienii k narodnemu choziajstwu, S. Petersburg 1876)
1890
J.F. Schär, szwajcarski teoretyk rachunkowości, opracował model ewidencyjny dwóch rzędów kont, który stał się podstawą pierwszego teoretycznego planu kont (1911-1913)
1890
A. Marshall (teoretyk ekonomii) stworzył nowoczesną…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)