Emocje - wykład 4

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Emocje - wykład 4 - strona 1 Emocje - wykład 4 - strona 2 Emocje - wykład 4 - strona 3

Fragment notatki:

KOMPONENT EKSPRESYWNY, TEORIE EKSPRESYWNE EMOCJI
Komponent ekspresywny jest czymś kluczowym dla wyrażania zachowań. Czymś kluczowym dla wpływania na zachowania innych ludzi. Wydaje się że ten komponent wskazuje na autentyczność i zwartość zachowań ludzkich. Jest on zewnętrznym przejawem tego co się wewnątrz człowieka dzieje. Ekspresja może być i jest sposobnością do wyrażania własnych postaw, nastawień , moralnych zachowań. Czasem człowiek może przez ekspresje ujawnić świat wewnętrzny własnych przeżyć. Ekspresja jest czymś co wskazuje na wewnętrzny stan człowieka. Jest pewna postawa do wyzwalania doświadczeń emocjonalnych, W tym momencie ekspresja staje się jednocześnie czymś co może pokazać na postawę twórczą człowieka. Dzięki temu że człowiek wyraża pewne stany to kreuje pewną rzeczywistość. To jest uzewnętrznienie własnego stanu emocjonalnego, dzięki temu można łatwo odczytać człowieka ( np. manieryzmy w ujawnianiu uczuć). Z uwagi na to że komponent ekspresywny ma takie znaczenie w kontaktach interpersonalnych bo wpływa na zachowanie, wyraża zachowanie i wpływa na zachowanie innych ludzi i w związku z tym często ten komponent staje się instrumentem manipulacji zachowanie m innych ludzi. Również staje się instrumentem manipulacji własnego zachowania. Ponieważ to jak ja siebie ujawniam i jak ludzie mnie odbierają, to oni poprzez to ujawnienie, mnie uwiarygadniają. Mogę fałszywie się ujawniać , ale ponieważ ludzie odczytują to że jest to takie fajne to ja coraz bardziej przezywam ten stan jako coś innego. Następuje wewnętrzne zniekształcenie. Funkcji jaka można przypisać ekspresji jest bardzo wiele.
Np. interpretacja Junga: maska , przecież maska to jest tak naprawdę ekspresja. Jest to tendencja do pokazywania siebie zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. W efekcie te tendencje są bardzo wyraźne w różnych sferach naszego zachowania. Wojownicy nakładali maski po to aby być nierozpoznawanym. Jest to bardzo powszechne, nakłada się maskę po to aby być kimś , kto tworzy element danej grupy i nie być identyfikowany. Maska również jest po to aby identyfikować się z zachowaniami , które wyraża maska. W związku z tym jeśli nakładam maskę tygrysa z jednej strony ukrywam się pod tą maską a z drugiej strony wyzwala to we mnie poczucie mocy , pewnej drapieżności agresywności. To są zachowania bardzo istotne ponieważ patrząc z tej strony , można powiedzieć że ekspresja jest pewną sposobnością do tego aby człowiek np. w wojsku mógł się dobrze czuć. Aby mógł usankcjonować swoją agresje wobec innych ludzi. Często maska zwalnia od odpowiedzialności , ponieważ wtedy odpowiedzialność jest przypisywana grupie do której przynależymy. Ekspresja jest więc maską , które ukrywa indywidualność, broni intymności, własności. Z drugiej strony ekspresja, maska daje poczucie wspólnoty i skłania do identyfikowania podobieństwa z grupą.


(…)

różnice indywidualne w zakresie przezywania emocji. Te same stany emocjonalne pojawiają się zupełnie na twarzy. Na podstawie innych badań twierdzono ze na doświadczane emocje mają wpływ interpretacja i wyjaśnienia, które są podawane przy pojawianiu się pewnych form zachowania. Wyzwalano pewne stany emocjonalne mówiąc badanym ze są to badania nad mięśniami. Wprowadzano pacjenta do pokoju…
… o to że komponent ekspresywny zwany czasem motorycznym jest jako to co reprezentuje emocje , może być również podstawą kodowania doświadczeń w pamięci. Prowadzono eksperyment, którego rzekomym celem była ocena słuchawek. Badanym osobom powiedziano że słuchawki są używane przez różnych ludzi i należy zbadać jak one funkcjonują w stanie ruchu ciała. Osoby badane proszone aby kiwały na tak i innych aby kiwały…
… systemem motywacyjnym, ponieważ brak wzmocnień ze strony emocji powoduje wygaszanie popędu. Natomiast wzmocnienie emocji powoduje wzmocnienie popędu. Kluczową kwestią jest znaczenie ekspresji. Charakterystyczne u Tomkinsa to silne związanie emocji z ekspresją twarzy. Uważa że afekty są głównie reakcjami twarzy a potem głosu i skóry.
Emocje są głównie reakcjami twarzy , które gdy zostaną uświadomione…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz