To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
docx.
Notatka w formie wykładów na temat: elementarna gazodynamika wybuchów zawiera takie informacje, jak: laminara szybkość spalania, prędkość rozprzestrzeniania się płomienia, efekty turbulencji, laminarna szybkość spalania su dla gazów w powietrzu i w tlenie, wybuchy w całkowicie ograniczonej przestrzeni kulistej, wykaz wielkości używanych zwykle do oceny siły wybuchu, efekty wybuchów w wyniku wzrostu ciśnienia, zasięg wybuchu.
Dodatkowo notatka opatrzona jest rysunkami, wykresami oraz tabelami.
Notatka z przedmiotu Skutki zagrożeń pożarowych umożliwi uzupełnienie i usystematyzowanie wiadomości. Ponadto notatka pozwoli na przygotowanie sie do ćwiczeń i egzaminu.
(…)
… temperatury. Z tego powodu prędkość rozprzestrzeniania płomienia natychmiast staje się większa niż laminarna szybkość spalania; prędkość ta w tej części jest sumą laminarnej szybkości spalania powiększonej o szybkość rozprężania gazów.
Załóżmy, że gaz spełnia równanie stanu gazu doskonałego
gdzie:
P - ciśnienie absolutne,
V - objętość,
R - uniwersalna stała gazowa,
n - liczba moli w objętości V,
T…
… się z szybkością poddźwiękową (Sb < 3300m/s) płomienia, tzn. deflagracyjnie, maksymalne ciśnienie może być łatwo oszacowane z równania stanu gazu doskonałego gdzie :
nwyb - liczba moli gazów po wybuchu,
npocz - liczba moli gazów przed wybuchem. Dla wybuchu w powietrzu ( 80% azotu) wartość jest zwykle zbliżona do 1. Dlatego równanie (1) można sprowadzić do postaci:
Zarówno deflagracja gazów, jak i pyłów…
… jest prawdziwa tylko w przepływie laminarnym, ponieważ turbulencja silnie wpływa na wzrost szybkości spalania. Podstawowy zarys informacji o zjawisku turbulencji podano w p. 2 - Pojęcia podstawowe.
Z drugiej strony, fundamentalna dyskusja turbulencji jest wysoce matematyczna, a więc daleko wykracza poza cel tego opracowania. Stąd też poniżej omówiony będzie tylko jakościowy mechanizm wpływu turbulencji na zjawiska wybuchu.
Ogólnie turbulencja powoduje wzrost szybkości transportu, energii, masy i impulsów przez mieszanie spowodowane zawirowaniem płynu (patrz p. 2 - Pojęcia podstawowe).W przepływie laminarnym, jak wspomniano wcześniej, mieszanie przebiega na drodze dyfuzji molekularnej, która jest procesem względnie wolnym. W takich warunkach rozprzestrzenianie płomienia jest laminarne, a czynnikiem dynamiki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)