Elektrownia wodna i droga wodna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elektrownia wodna i droga wodna-opracowanie - strona 1 Elektrownia wodna i droga wodna-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Elektrownia wodna
to zakład przemysłowy zamieniający energię spadku wody na elektryczną. Wodne dzieli się na: "duże" i "małe. duże elektrownie wodne są tak na świecie rozpowszechnione, że traktowane są często jako konwencjonalne źródło energii, a duży stopień ingerencji w środowisko naturalne powstrzymuje wielu badaczy od nazywania dużych elektrowni wodnych ekologicznymi. Elektrownie wodne można podzielić na elektrownie przepływowe produkujące energię elektryczną oraz elektrownie szczytowo-pompowe, które służą głównie do magazynowania energii elektrycznej wyprodukowanej w inny sposób. Pierwsza elektrownia wodna została zbudowana w 1882 roku w Appleton (Wisconsin) (USA) na rzece Fox. Dostarczała ona energię do fabryki produkującej papier.
Mała elektrownia wodna (MEW) - elektrownia wodna o mocy zainstalowanej poniżej 5 MW. MEW możemy podzielić ze względu na kryterium spadu na: *niskospadowe (2-20m); *średniospadowe (20-150m); *wysokospadowe (150m); *pływające; *derywacyjne. Małe elektrownie wodne wykorzystują w sposób bezpieczny środowisko przyrodnicze, stąd są uznawane za odnawialne źródła energii, a ich właściciele uzyskują certyfikat wytworzenia tzw. zielonej energii. W MEW najczęściej stosowane są turbiny wodne: Kaplana; Francisa; Peltona. Zasada działania MEW- energia potencjalna wody, która jest zgromadzona przez zbiornik wodny zostaje zamieniona na energię kinetyczną wody spływającej w dół za pomocą rurociągów. Następnie woda przepływa przez turbinę, gdzie z kolei energia mechaniczna turbiny jest zamieniana na energię elektryczną. Ostatecznie energia elektryczna, poprzez systemy przesyłowe, dostarczana jest do odbiorników gdzie jest konwertowana na różne typy energii.
Zalety małych elektrowni wodnych *nie zanieczyszczają środowiska i mogą być instalowane w licznych miejscach na małych ciekach wodnych; *mogą być zaprojektowane i wybudowane w ciągu 1-2 lat, wyposażenie jest dostępne powszechnie, a technologia dobrze opanowana; *mogą być wykonywane przy użyciu miejscowych materiałów i siły roboczej, a ich prostota techniczna powoduje wysoką niezawodność oraz długą żywotność; *nie wymagają licznego personelu i mogą być sterowane zdalnie; *mają korzystny wpływ na środowisko naturalne oraz możliwość znacznego obniżenia kosztu produkcji energii elektrycznej w małych elektrowniach wodnych. Wady małych elektrowni wodnych *mogą mieć niekorzystny wpływ na żyzność gleb w obszarze nadrzecznym; *mogą mieć ujemny wpływ na lokalne warunki klimatyczne, powodując powstawanie mgieł; *przegrodzenie koryta rzeki często prowadzi do zamulenia zbiornika i erozji brzegów.
Droga wodna jest to trasa wyznaczona na akwenie rzeka, kanał lub tor wodny, przystosowany do ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz