Eksploatacja rusztowań

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Eksploatacja rusztowań - strona 1 Eksploatacja rusztowań - strona 2

Fragment notatki:

Eksploatacja rusztowań
W czasie eksploatacji rusztowania powinny być poddawane następującym przeglądom:
— codziennie - przez brygadzistę użytkującego rusztowanie,
— co 10 dni - przez konserwatora rusztowania lub pracownika inżynieryjno-technicznego,
— doraźnie - przez komisję z udziałem inspek­tora nadzoru, majstra budowlanego i brygadzistę użytkującego rusztowanie. Przeglądy doraźne należy przeprowadzać po sil­nych wiatrach, burzach, długotrwałych opadach atmosferycznych i przed dopuszczeniem do wy­konywania robót na rusztowaniach. Wyniki przeglądu powinny być wpisane do dziennika budowy. Materiały potrzebne do wy­konania robót nie mogą być gromadzone na pomoście roboczym w ilości przekraczającej dopuszczalne obciążenie użytkowe zmniejszo­ne o 0,80 kN/m2.
Pomosty robocze należy systematycznie oczysz­czać z odpadów materiałów budowlanych. W okresie zimy pomosty należy niezwłocznie oczyszczać ze śniegu i lodu. Podłoże, na którym jest ustawione rusztowanie, powinno być utrzymane w stanie umożliwiają­cym natychmiastowe odprowadzenie wód opa­dowych.
W czasie eksploatacji rusztowania z rur stalo­wych podlegają też przeglądom: codziennym, dekadowym i doraźnym. Zakres czynności obejmujących poszczególne przeglądy powinien być ujęty w odpowied­nich instrukcjach montażu i eksploatacji da­nego rusztowania. Za dokonanie określonych w instrukcji czynności jest odpowiedzialny kie­rownik budowy lub upoważniona przez niego osoba. Wyniki przeglądu należy wpisywać do dziennika budowy.
Materiały potrzebne do wykonywania robót po­winny być rozłożone równomiernie na całej po­wierzchni pomostu roboczego, a ich ciężar nie może przekraczać dopuszczalnego obciążenia użytkowego pomostu.
Pomosty robocze rusztowań nie powinny być obciążone ludźmi powyżej dopuszczalnego li­mitu przewidzianego dla konkretnego typu rusztowania.
Przyjmuje się, że masa jednego pracownika za­trudnionego na rusztowaniu to 80 kg. Pomosty robocze nie mogą być obciążane ma­szynami lub urządzeniami, które w czasie pra­cy wywołują drgania. Węże do tłoczenia zapra­wy należy podwieszać do elementu konstrukcji rusztowania w sposób przegubowy. Praca na dwóch różnych poziomach w jed­nej linii pionowej jest dopuszczalna - jeśli na to zezwala projekt, pod warunkiem wykonania szczelnego daszka ochronnego oddzielającego obydwa stanowiska.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz