EKSPERYMENTALNA PSYCHOLOGIA EMOCJI
Włączenie komponentów emocjonalnych prowadzi do modyfikacji procesu spostrzegania w kierunku zaakcentowania tych elementów otoczenia, które mają znaczenie emocjonalne. (?)
Teza o percepcyjnej obronności (upośledzenie percepcyjnym bodźców emocjonalnych):
McGinnies: ekspozycja słów, w tym słów tabu; tabu wymagały dłuższego czasu ekspozycji i wywierały większy wpływ emocjonalny: słowa angażujące emocjonalnie trudniej rozpoznać niż neutralne, przy czym te trudności nie muszę być świadomie zauważane przez podmiot (?).
Howes, Solomon: zgodnie z teorią percepcji czas rozpoznawania zależy od częstości używania słowa w języku, a słowa tabu pojawiają się rzadziej.
Postman - czas rozpoznawania popularnych tabu od neutralnych nie różni się. Więc: może i istnieje zjawisko obronności percepcyjnej, ale nie jest ono silne ani powszechne.
Zajonc: to zakłócenia wykonania, nie spostrzegania warunkują efekt obronności percepcyjnej.
Jak zbadać, czy wys. zjawisko obronności percepcyjnej? 1 - Może należy badać sfery ważne emocjonalnie 2 - może to nie jest zjawisko powszechne (Byrne: obronność percepcyjna cechuje ludzi mających skłonność do posługiwania się wyparciem i zaprzeczaniem); 3 - może obronność percepcyjna wys. tylko wobec sygnałów niebezpieczeństwa, którego NIE jesteśmy w stanie uniknąć.
Spostrzeganie a stan emocjonalny: Murray - stan ekscytacji modyfikuje spostrzeganie
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)