Ekonomika przedsiębiorstw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 2268
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekonomika przedsiębiorstw - strona 1 Ekonomika przedsiębiorstw - strona 2 Ekonomika przedsiębiorstw - strona 3

Fragment notatki:


Jakość - zgodność ze specyfikacją, spełnienie lub przekroczenie wymagań klienta, dostarczanie klientowi tego, czego on dziś potrzebuje, za cenę, którą on z chęcią zapłaci, przy koszcie, który możemy utrzymać, oraz dostarczenie mu czegoś jeszcze lepszego jutro, porównanie tego, czego chciałeś, z tym, co otrzymałeś. Jakość jest niewidoczna, gdy jest dobra, niemożliwa do niezauważenia, gdy jest zła. Odzwierciedlenie wyobrażeń producenta o produkcie.
Dwa konteksty rozpatrywania jakości produktu: technologiczny - cechy:
funkcjonalność
praktyczność niezawodność (zdolność do pracy bezusterkowej); trwałość (okres zachowania cech użytkowych); bezpieczeństwo użytkowania rynkowy Koszty jakości
To nakłady poniesione na uzyskanie pewności, że produkty, które trafiają do rąk klienta wykonane są zgodnie z przyjętą specyfikacją. straty na brakach
wewnętrznych - nie przeniknęły do sfery obrotu. zewnętrznych - przeniknęły do sfery obrotu.
Atest to dokument potwierdzający jakość produktu lub zgodność jego wykonania z obowiązującymi normami, wystawiany przez instytucję upoważnioną do oceny jakości towarów.
Zdobycie atestu na produkt wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wprowadzając nowy produkt na rynek, można przeprowadzić badania bez atestu. Należy jednak poinformować o tym osoby badane. Dopiero, gdy będziemy mieć pewność, że sprzedaż danego produktu będzie opłacalna, ubiegamy się o atest, by produkt mógł zostać wypuszczony na rynek.
Certyfikat CE - certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo użytkowania produktu; forma deklaracji producenta, że jego wyrób spełnia wymagania wszystkich mających do niego zastosowanie dyrektyw. O ile dyrektywy nie przewidują inaczej, oznakowanie CE jest obowiązkowe i musi być umieszczone na wyrobie, możliwość wprowadzenia towaru na Jednolity Rynek Europejski. Producent sam podejmuje decyzję o umieszczeniu tego znaku na wyrobie i robi to na własną odpowiedzialność. Do momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej zapewnieniem o bezpieczeństwie wyrobu było oznakowanie B . System zarządzania jakością - system zarządzania do kierowania organizacją i jej nadzorowania w odniesieniu do jakości. TQM uczestnictwo wszystkich pracowników w procesie kompleksowego zarządzania jakością. 5 zasad TQM: Zaangażowanie kierownictwa, zrozumiałe cele
Koncentracja na klientach, szkoleniu
Koncentracja na faktach
KAIZEN. Jakość to wszystko, co można poprawić
Powszechne uczestnictwo
Podejście Deminga
zaangażowanie kadry zarządzającej.


(…)

… zarządzającej.
Zrozumienie przyczyn dwóch rodzajów zmienności: zmienności niekontrolowanej, kontrolowanej Przeciwnik kontroli, 14 tez, wyeliminować plany ilościowe.
Przeszkody w realizacji filozofii Deminga: brak stałości: ciągłe chwytanie się nowych teorii przez menedżerów, doraźny zysk, stosowanie ocen, systemu zarządzania przez cele (zarządzanie przez zastraszanie), rotacja kadr kierowniczych.
Podejście…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz