Ekonomiczne podstawy życia społecznego - pojęcie, wskazanie głównych podstaw życia społecznego oraz ich powiązań ze sobą, podział, krótkie omówienie elementów składowych z wskazaniem wpływu na kształt życia społecznego..
Dynamikę i intensywność zjawisk i procesów określonych mianem życia społecznego, zwłaszcza w przypadku świata ludzkiego wyznacza zespół różnorodnych czynników, które J. Szczepański nazwał podstawami życia społecznego.
Podstawy życia społecznego dzielimy na przyrodnicze, ekonomiczne i kulturowe. Człowiek mający odpowiednie cechy biologiczne żyje w określonym środowisku geograficznym i ludzkim.
Uczestniczy w procesach i zjawiskach społecznych, dlatego że dysponuje zespołem czynników ekonomicznych, które stanowią bardzo ważną podstawę egzystencji ludzkiej i życia zbiorowego. Na zespól ten m.in. składa się wykorzystanie zasobów środowiska geograficznego, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonywania określonej pracy, służącej do zaspakajania potrzeb ludności. Czynniki ekonomiczne dzielimy na:
a). proste - im więcej pieniędzy tym bardziej rozbudowane życie społeczne
b). złożone - jak się rozwijają siły wytwórcze, to się rozwija (zmienia) życie społeczne (np. samochód, samolot, komputer itp.)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)