Ekonomia - zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekonomia - zagadnienia - strona 1 Ekonomia - zagadnienia - strona 2 Ekonomia - zagadnienia - strona 3

Fragment notatki:

W dokumencie znajdziemy liczne wykresy, wzory i graficzne prezentacje danych.

Na początku opisano obszernie problem inflacji. Omówione zostały tu przyczyny, rodzaje i skutki inflacji, pojawiają się też zagadnienia: inflacja podażowa, inflacja strukturalna, inflacja dochodowa i inflacja ukryta, współczesna teoria neokeynesistowska oraz monetarystyczna teoria inflacji. Ponadto w notatce podano również sposoby walki z inflacją oraz informacje kto traci na inflacji. Jednak to nadal nie koniec informacji na temat inflacji, w dokumencie scharakteryzowano też mierniki inflacji, takie jak: indeks cen dóbr produkcyjnych, indeks cen dóbr konsumpcyjnych i deflator produktu narodowego brutto. Później w dokumencie pojawiły się krótko opisane definicje pojęć: deprecjacja, deflacja, aprecjacja, agregacja, koszyk, dewaluacja, denominacja. Kolejne zagadnienie dotyczyło ekonomicznych funkcji państwa, rozróżniamy trzy podstawowe funkcje w gospodarce:
funkcja alokacyjna, funkcja redystrybucyjna i funkcja stabilizacyjna. Następnie omówione zostały takie pojęcia jak: monopol, budżet, źródła dochodów budżetowych, budżet państwa, wydatki budżetu oraz źródła dochodów budżetowych państwa. By dopełnić tematykę budżetu opisano też jego funkcje, w tym: funkcję fiskalną, redystrybucyjną i stymulacyjną oraz temat deficytu budżetowego i długu publicznego. Kolejnym punktem ujętym w dokumencie była kwestia podatku, klasyfikacja podatków w Polsce, przychody z podatków i krzywa Laffera. Oprócz tego w dokumencie można spotkać takie zagadnienia jak: czynniki wzrostu gospodarczego, zatrudnienie i wydajność pracy, względny przyrost dochodu narodowego, przyrost zatrudnienia, wydajność pracy, pracochłonność, efektywność wykorzystania majątku. Dalej znajdziemy rodzaje równowagi ekonomicznej, w tym: równowaga stała, równowaga zmienna, równowaga zewnętrzna i wewnętrzna. W tekście opisano też politykę antykryzysową, czyli przejaw interwencjonizmu państwowego. Kolejnym bardziej rozbudowanym pojęciem w notatce jest klasyczny cykl koniunkturalny oraz bezrobocie, jego przyczyny i społeczno-ekonomiczne skutki. Na koniec spotkamy się z podziałem bezrobocia na różne rodzaje, w tym: bezrobocie frykcyjne, bezrobocie strukturalne, bezrobocie keynesowskie, bezrobocie klasyczne, bezrobocie dobrowolne oraz przymusowe.

PRZYCZYNY, RODZAJE I SKUTKI INFLACJI
Inflacja - (poch. łac. Inflacio - rozdęcie) podlega mu rynek pieniężny. Mamy doczynienia z nadmiarem pieniądza w obiegu.
Inflacja (w podejściu od strony objawów) to proces ciągłego wzrostu ogólnego poziomu cen rynkowych w danym okresie czasu (dekady kwartalne, typowym okresem jest rok), najczęściej spowodowany tym, że globalny popyty w gospodarce przewyższa podaż.
Inflację należy mierzyć przeciętną stopą wzrostu cen.
Dlaczego występuje inflacja? Odpowiedź sprowadza się do odpowiedzi, dlaczego rosną ceny towarów i usług konsumpcyjnych.
Przyczyny inflacji: Rosnące koszty produkcji - koszty spowodowane rosnącymi cenami materiałów, podatków, odsetek - inflacja kosztowa (podażowa) - przyczyny po stronie producenta.
Po stronie popytu - jest nadmierny popyt - ludzie mają za dużo pieniędzy, zbyt szybki wzrost płac (np. dzięki związkom zawodowym), szybszy niż produkcja - wynik wzrostu zagregowanego popytu.
Nadmierna ilość pieniądza w obiegu
Równanie FISHERA:
M x V = P x Q (T)
M - ilość pieniądza w obiegu
V - szybkość obiegu pieniądza (mierzona ilością transakcji obsłużonych przez jednostkę pieniądza w ciągu roku)
P - poziom cen (średnia cena dane

(…)

… i usługi państwo chce kupić w nadchodzącym roku, jakich chce dokonać płatności transferowych i jak chce za to zapłacić. Zwykle rząd planuje sfinansowanie większości wydatków podatkami od ludności.
Gdy wydatki państwa przekroczą wielkość wpływów podatkowych, występuje deficyt budżetowy. Gdy wpływy podatkowe przewyższają wydatki, występuje nadwyżka budżetowa. Gdy dochody państwa równają się wydatkom…
… inwestycyjne. Zwiększają dochody i wydatki budżetu państwa
 
Podatek obrotowy, płacony był od sprzedaży (obrotu) towarów. Nie obejmował on wszystkich produktów, a jedynie finalne dobra konsumpcyjne. Formalnie podatek ten płacił do budżetu państwa sprzedawca, ale faktycznie pochodził on z kieszeni nabywcy dóbr konsumpcyjnych, który zmuszony był płacić cenę podwyższoną o podatek obrotowy; miał on więc charakter cenotwórczy. Stopy podatku obrotowego na poszczególne produkty były bardzo zróżnicowane, co wpływało niekorzystnie na proporcje cen.
Powszechny podatek od wartości dodanej (VAT - ang. Value Added Tax) - udoskonalenie podatku obrotowego. Opodatkowaniu w wysokości stawki podstawowej 22% podlegają wszystkie ogniwa produkcji i obrotu. Ten system jest korzystniejszy dla budżetu państwa. Zapewnia szybszy…
…:
 
Kryterium przedmiotu opodatkowania (co podlega opodatkowaniu)
 
Podatki przychodowe - podstawą opodatkowania jest przychód np.: podatek leśny, rolny. Opierają się na cenach świadczących o osiąganych dochodach. Pomijane są koszty poniesione na wszystkie przychody, a jedynie przyjmuje się w formie domniemania, że dochód został otrzymany.
Podatki dochodowe - podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych…
… ostatnich kilkudziesięciu lat wydatki publiczne na ogół szybko rosły, niejednokrotnie w tempie wyższym niż dochód narodowy.
Transformacja polskiej gospodarki wpłynęła nie tylko na zmianę struktury dochodów budżetu państwa, lecz także w istotny sposób zmieniła strukturę wydatków budżetowych. m.in. znacznie „obcięto” dotacje dla przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych. Jest to jednym z elementów planu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz