Ekonomia - Wprowadzenie do makroekonomii i rachunku dochodu narodowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Ekonomia - Wprowadzenie do makroekonomii i rachunku dochodu narodowego - omówienie - strona 1  Ekonomia - Wprowadzenie do makroekonomii i rachunku dochodu narodowego - omówienie - strona 2  Ekonomia - Wprowadzenie do makroekonomii i rachunku dochodu narodowego - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Dr Łukaszewicz - Ekonomia
20. WPROWADZENIE DO MAKROEKONOMII I RACHUNKU DOCHODU NARODOWEGO
Makroekonomia -nie traktuje o szczegółach gospodarki, lecz o ogólnym jej obrazie.
Makroekonomia zajmuje się głównie powiązaniami miedzy różnymi częściami gospodarki, opiera się ona na innego rodzaju uproszczeniach mających na celu zwiększenie operacyjności analizy.
Problemy makroekonomiczne
-niektóre z podstawowych problemów, o jakich traktuje makroekonomia:
Inflacja Roczna stopa inflacji- to procentowy przyrost przeciętnego poziomu cen dóbr i usług w ciągu roku.
Bezrobocie
Bezrobocie - to liczba osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy i jednocześnie niemających zatrudnienia.
Stopa bezrobocia -to odsetek siły roboczej pozostającej bez pracy.
Siła robocza
-to liczba ludzi pracujących lub poszukujących pracy
Produkcja i wzrost
Realny produkt narodowy brutto (PNB) jest miara całkowitego dochodu gospodarki narodowej. Świadczy on o ilości dóbr i usług, na których zakup może pozwolić sobie gospodarka jako całość.
Przyrost realnego PNB
-określa się mianem wzrostu gospodarczego
Polityka makroekonomiczna Państwo ma do dyspozycji całą gamę narzędzi polityki gospodarczej, za pomocą których może oddziaływać na zachowanie się gospodarki jako całości.
20.3 Ramy analizy; krótki przegląd
Gospodarka-jako całość składa się z wielu milionów podmiotów gospodarczych:
Tak na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Ich indywidualne decyzje wyznaczają łącznie wydatki całkowitej gospodarce dochód całkowity i ogólny wielkość produkcji dóbr i usług.
Gospodarstwa domowe - dysponują czynnikami produkcji lub - inaczej -nakładami niezbędnymi w procesie produkcji. Są także faktycznymi właścicielami przedsiębiorstw.
Gospodarstwa Domowe oferują przedsiębiorstwom podaż usług czynników produkcji, przedsiębiorstwa zaś wykorzystują te czynniki do wytwarzania dóbr i usług. Tym usługom odpowiadają pewne płatności..
Ruch okrężny
Istnieją trzy sposoby mierzenia skali działalności gospodarczej. Możemy, zatem mierzyć;
Wartość wytworzonych dóbr
Poziom dochodów czynników produkcji, który reprezentuje wartość dostarczonych przez nie usług. Wartość wydatków na dobra i usługi
Dochody czynników produkcji muszą być równe wydatkom gospodarstw domowych, ponieważ założyliśmy, iż wszystkie dochody, są wydatkowane. Wartość produkcji musi się równać całkowitym wydatkom na dobra i usługi, ponieważ przyjęliśmy założenie, iż wszystkie zostają sprzedane.


(…)

… (danego)procesu produkcji.
Wartość dodatnią oblicza się przez odjęcie od wartości dóbr wyprodukowanych przedsiębiorstwie sumy kosztów rzeczowych czynników wytwórczych zużytych do produkcji tych dóbr.
Dobra finalne- to dobra nabyte przez ostatecznego użytkownika. Są to albo dobra konsumpcyjne zakupione przez gospodarstwa domowe, albo dobra kapitałowe (inwestycyjne)-np. maszyny - nabywane przez przedsiębiorstwa.
Dobra pośrednie-to dobra częściowo przetworzone, które stanowią nakład w procesie produkcji w innych przedsiębiorstwach gdzie są zużywane.
Inwestycje - są to zakupy nowych dóbr kapitałowych przez przedsiębiorstwa Oszczędności-to ta część dochodu, która nie została wydana na zakup dóbr i usług
Y -będziemy oznaczać PKB, który jest tożsamy z wartością dochodów gospodarstw domowych.
C-wydatki…
… ani nie zostają sprzedane w bieżącym okresie, są uznawane w za dobra kapitałowe. Powiększanie zapasów jest, więc równoznaczne z inwestycjami kapitał obrotowy. Kiedy zapasy obniżają się, wtedy traktujemy to jako inwestycje ujemne lub - inaczej - dezinwestycje.
Źródłem dochodów państwa są zarówno podatki bezpośrednie T e nakładane na dochody jak i podatki pośrednie T e zwane inaczej PODATKAMI OD WYDATKÓW Podatki…
… o dochody netto t tytułu własności za granicą AMORTYZACJA zwana inaczej zużyciem kapitału trwałego, jest miarą szybkości zmniejszania się wartości istniejącego zasobu kapitału w danym okresie będącego wynikiem jego fizycznego lub ekonomicznego zużycia
AMORTYZACJA jest kosztem ekonomicznym, ponieważ dotyczy zasobów zużywanych w procesie produkcji
DOCHÓD NARODOWY jest to produkt narodowy netto wytworzony…
… nakłada się, aby móc sfinansować dwa rodzaje wydatków państwa. Wydatki na dobra i usługi G obejmują zakupy przez państwo dóbr i usług.
Państwo ponosi też wydatki związane z finansowaniem PŁATNOŚCI TRANSFEROWYCH albo - inaczej - ŚWIADCZEŃ SPOŁECZNYCH -B
PKB w cenach rynkowych PKB w cenach czynników wytwórczych Rachunek dochodu narodowego, konsumpcję C ,inwestycje I i wydatki państwa G wyrażamy w cenach rynkowych, łącznie z podatkami pośrednimi od dóbr i usług , to wartość dodaną lub - inaczej - produkcje netto wytworzoną w gospodarce można zapisać jako C + I + G w rezultacie PKB w canach rynkowych = C+ I + G Y=PKB e cenach czynników produkcji =C+I+G - T
ROZPORZĄDZALNE DOCHODY OSOBISTE - są to dochody gospodarstw domowych po uwzględnieniu podatków bezpośrednich % płatności transferowych. Wielkość…
… wskaźnik ten koryguje PNB Tak, aby stało się ono bardziej adekwatnym miernikiem poziomu dobrobytu w danym kraju.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz