Ekologia biochemiczna- wprowadzenie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ekologia biochemiczna- wprowadzenie - strona 1

Fragment notatki:

Wprowadzenie
Od początków istnienia życia na Ziemi organizmy walczyły pomiędzy sobą o dostęp do światła, wody oraz składników odżywczych. Wygranymi w tej nieustającej walce są zawsze organizmy, które potrafią najlepiej zaadoptować się do warunków panujących w danym środowisku, oraz te które wykształciły najdoskonalsze mechanizmy przetrwania.
W świecie mikroorganizmów doskonałym przykładem takiej adaptacji są wirusy, które poprzez częste mutacje potrafią dopasować się do zmiennych warunków w środowisku ich bytowania np. głośny w ostatnim czasie wirus ptasiej grypy, który poprzez mutację utorował sobie drogę do atakowania ludzi. Innym przykładem mogą być grzyby strzępkowe bądź promieniowce Streptomyces, które posiadają zdolność do produkcji antybiotyków, działających toksycznie na inne mikroorganizmy żyjące w ich środowisku. Walka o przetrwanie i przedłużenie linii gatunkowej w świecie zwierząt pozwoliła w procesach ewolucyjnych wykształcać coraz to nowsze i doskonalsze mechanizmy obronne u potencjalnych ofiar jak i mechanizmy zabijania u potencjalnych napastników. Zwierzęta należące do tego samego gatunku wykształciły zdolności do swobodnego komunikowania się w grupie, dawania sygnałów ostrzegających o niebezpieczeństwie lub o gotowości do przyjęcia potomstwa, a także do informowania innych o obecnym nastroju danego osobnika. Cechy te widoczne są nie tylko wśród zwierząt ale przede wszystkim to my ludzie potrafimy w najróżniejszy sposób przekazywać sobie różnego typu informacje i w świecie oddziaływań jesteśmy absolutnymi pionierami.
Również rośliny nie pozostały w tyle w tym wyścigu zbrojeń, prześcigają się w kształtach, kolorach i zapachach kwiatów, które wabią zapylaczy niezbędnych do przedłużenia linii gatunkowej. Rośliny drapieżne wabią swoje ofiary słodkim nektarem lub odpowiednim zapachem. Niektóre rośliny wytwarzają substancje toksyczne aby ochronić się przed roślinożercami, lub wyeliminować inne gatunki roślin zamieszkujących to samo środowisko.
Człowiek od wieków badał przyrodę i starał się wyjaśnić zjawiska w niej zachodzące. Obserwacje zachowania zwierząt i roślin oraz zagadki związane z ogromną różnorodnością związków organicznych występujących w naturze od dawna rodziły pytania, które zadawali sobie naukowcy. Dopiero połączenie wiedzy ekologów i biochemików zaowocowało rzetelną odpowiedzią na wiele problemów.


(…)

… adaptacji są wirusy, które poprzez częste mutacje potrafią dopasować się do zmiennych warunków w środowisku ich bytowania np. głośny w ostatnim czasie wirus ptasiej grypy, który poprzez mutację utorował sobie drogę do atakowania ludzi. Innym przykładem mogą być grzyby strzępkowe bądź promieniowce Streptomyces, które posiadają zdolność do produkcji antybiotyków, działających toksycznie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz