Efektywna stopa procentowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Efektywna stopa procentowa - strona 1 Efektywna stopa procentowa - strona 2 Efektywna stopa procentowa - strona 3

Fragment notatki:


Zarządzanie Finansami / Ćwiczenia LISTA 1 - STOPA PROCENTOWA, PROCENT PROSTY, SKŁADANY, STOPA NOMINALNA I EFEKTYWNA Procent prosty (simple interest) - odsetki płacone lub zarabiane wyłącznie od podstawowej kwoty kapitału.
Procent składany (compound int erest) - odsetki płacone lub zarabiane nie tylko od podstawowej kwoty kapitału, ale i od zapłaconych lub zarobionych odsetek we wcześniejszym okresie ich naliczania; o ile te odsetki nie zostały już przez pożyczającego lub inwestującego wycofane (podjęte).
Kapitalizacja (compounding) - proces dopisywania odsetek do kwoty kapitału - odsetki są kumulowane z kwotą kapitału.
Okres kapitalizacji (compounding period) - okres, po którym dopisywane są odsetki do kwoty kapitału.
Efektywna roczna stopa procentowa (ef fective annual rate) - stopa, która dawałaby to samo oprocentowanie przy jednokrotnej, rocznej kapitalizacji w sytuacji, gdy mamy m kapitalizacjach w ciągu roku. Zamiast więc stosowania kapitalizacji częstszej niż roczna można korzystać ze stopy efektywnej i kapitalizacji rocznej.
ZADANIA PODSTAWOWE: Zad. 1
Oblicz efektywną roczną stopę kredytu o wartości 10 tys. zł spłaconego w ciągu pięciu lat w równych miesięcznych płatnościach w wysokości 300zł na koniec każdego miesiąca, jeśli prowizja wynosi 5% wartości kredytu i jest płacona w dniu uruchomienia kredytu.
Zad. 2
Oblicz efektywną roczną stopę czteroletniego kredytu o wartości 100 tys. zł, jeśli nominalna stopa oprocentowania wynosi 23% rocznie, odsetki za każdy rok mają być płatne z góry, kapitał ma być spłacany w całości na koniec okresu kredytowania.
Opłata manipulacyjna wynosząca 2% kwoty kredytu jest płatna w momencie uruchomienia kredytu.
Zad. 3 Pan Marek zamierza kupić telewizor w systemie ratalnym, którego cena wynosi 1.600 zł. Panu Markowi proponują następujący sposób zapłaty: wpłacić 113,16 zł przy odbiorze telewizora, a następnie po 400 zł przez najbliższe 4 miesiące. Jakie jest roczne oprocentowanie kredytu udzielonego w ten sposób panu Markowi?
Zad. 4
Pani Zosia wzięła kredyt konsumpcyjny trzyletni w wysokości 21 tys. zł. Prowizja bankowa wynosiła 4%, a oprocentowanie zapłaciła z góry w dniu uruchomienia kredytu w wysokości 10% rocznie od wartości kredytu. Kredyt spłaciła w trzech równych ratach kapitałowych płatnych na koniec każdego roku. Jakie było efektywne oprocentowanie kredytu?
Zad. 5
Oceń, który bank oferuje najlepszą lokatę trzyletnią, jeżeli każdy z nich oferuje oprocentowanie efektywne w skali trzech lat:


(…)

… nominalne i efektywne (z kapitalizacją miesięczną). Zad. 4
W pewnej miejscowości banki oferują następujące oprocentowanie lokat rocznych:
Bank A - 2% w stosunku miesięcznym, z miesięczną kapitalizacja odsetek, Bank B - 26% w stosunku rocznym, z roczną kapitalizacja odsetek,
Bank C - 24% w stosunku rocznym, kwartalna kapitalizacja odsetek, Bank D - 1,5% w stosunku miesięcznym, miesięczna kapitalizacja…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz