To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
EBILOCK
Poziom obsługi jest wyposażony w komputer, który przyjmuje polecenia nastawcze od operatora wprowadzane za pomocą klawiatury lub myszy i przetwarza je na polecenie transmitowane do poziomu zależnościowego. Drugą rolą poziomu operatorskiego jest pobieranie informacji o sytuacji ruchowej i stanie systemu z komputera zależnościowego i w miarę potrzeby z innych posterunków oraz przetwarzanie ich na obrazy wyświetlane na monitorach. Stosowany w Ebilocku poziom operatorski jest obecnie nazywany podsystemem Ebiscreen.
Poziom zależnościowy obejmuje dwa zestawy komputerowe o identycznej strukturze sprzętowej, zbudowane w wersji Ebilock 850 na procesorach firmy Motorola. Jeden z komputerów pracuje jako zasadniczy, drugi jako gorąca rezerwa. W komputerze realizującym aktualnie funkcje sterowania przetwarzane są dwa programy: A i B. Wyniki działania programów są porównywane. Poniżej poziomu zależnościowego zainstalowane są moduły transmisyjne przekazujące polecenia i meldunki przez dwuprzewodowe pętlicowe linie transmisji danych do/z obiektów sterowanych. Linie te łączą nastawnię z koncentratorami rozmieszczonymi przy torach. Każdy koncentrator jest podłączony do linii transmisyjnej z dwu stron, co umożliwia połączenie z nastawnicą nawet w przypadku przerwy w jednym podłączeniu. Uszkodzony koncentrator może być ominięty w transmisji. Z koncentratorów sygnały są przekazywane do/z sterowników obiektowych. Sterowniki są połączone odpowiednią liczbą przewodów z napędami zwrotnicowymi, obwodami świateł sygnałowych, sterownikami zapór drogowych, urządzeniami przekazywania informacji do pojazdu, odbiornikami obwodów torowych i, w miarę potrzeby, z innymi sterownikami rozmieszczonymi w terenie. Sterowniki obiektowe są specjalizowanymi układami dobrze dostosowanymi do pełnionych funkcji.
Cykl przetwarzania dwu programów trwa 0,6 s. W każdym cyklu uwzględnia się uaktualnione polecenia wprowadzone z poziomu operatorskiego i uaktualnione meldunki z poziomu urządzeń nastawczych. Wyniki dwukrotnego przetwarzania są porównywane. W przypadku braku zgodności wyników przetwarzania realizację funkcji przejmuje komputer gorącej rezerwy, a operator otrzymuje odpowiednią informację.
Przetwarzanie zależności w każdym cyklu pracy systemu wymaga odczytania informacji z odpowiednich pól pamięci, przetworzenia ich zgodnie z poleceniem operatorskim i predyspozycją obiektu oraz zapisania nowego stanu w odpowiednim polu. Taki sposób przetwarzania nazwano w tym systemie realizacją tzw. równań zależnościowych. Równania zależnościowe opisują sposób przetwarzania każdej funkcji systemu dla każdego elementu w celu uzyskania wymaganego stanu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)