Paulina Gnatowska
Dzienniki niemieckie Frankfurter Rundschau Historia FR to druga gazeta jaka powstała w Niemczech po drugiej wojnie światowej, ale pierwsza w strefie amerykańskiej. Została założona 1 sierpnia 1945 roku, jej głównym zadaniem miało być szerzenie ideałów wolnoparlamentarnych. FR podjęła prace w pomieszczeniach zamkniętej przez Hitlera w 1943r. „Frankfurter Zeitung”. Licencje wydano na siedmiu ludzi:
Wilhelm Knothe , Wilhelm Karl Gerst , Paul Rodemann , Hans Etzkorn , Arno Rudert , Otto Grossmann i Emil Carlebach . W zasadzie przyjmuje sie jednak, że FR zostala zalożona przez komunistę Arno Ruderta i socialistę Karla Gerolda, którzy w 1947r. zostali jedynymi posiadaczami licencji FR. Po śmierci Ruderta w 1954 roku, Gerold stał sie samodzielnym wydawca FR. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do jego smierci 20 lat pozniej. Powołano wtedy fundację jego imienia, która nadal zajmuje się wydawaniem gazety w ramach Druck- und Verlagshaus Frankfurt. W 2004 roku 90% udziałów FR kupiło Towarzystwo Drukarskie i Wydawnicze (DDVG), należące do partii SPD. Dziennik miał od pewnego czasu poważne kłopoty finansowe. Mimo intensywnych poszukiwań nie udało się znaleźć inwestora gotowego zaangażować się w ratowanie gazety. Zdecydowało się na to SPD.
Podstawowe dane Nakład: ok.180 tys. egz.
Wydawca: Die Druck- und Verlagshaus Frankfurt
Wydania: miejskie, ponadregionalne, kilka mutacji regionalnych oraz wydanie internetowe.
Od 30 maja tego roku FR wychodzi w formacie tabloidowym.
Linia polityczna "Frankfurter Rundschau" jest poważnym dziennikiem opiniotwórczym w kręgach związkowych, lewicowych intelektualistów, przedstawicieli wolnych zawodów i sympatyków SPD. W roku ubiegłym zaangażował się w dyskusję na temat Centrum przeciwko Wypędzeniom. Plany utworzenia Centrum w Berlinie uznał za szkodliwe politycznie, zwłaszcza w kontekście stosunków polsko-niemieckich.
FR prezentuje poglądy lewicowe.
Program FRiSCH Gazeta prowadzi program dla młodzieży FRiSCH ( Frankfurter Rundschau In der Schule). W ramach projektu młodzi ludzie w wieku od 15 do 21 lat, mają szanse pracować w redakcji FR. W gazecie jest nawet strona poświęcona na artykuły napisane przez młodzież
Ciekawostka 3 sierpnia 2004 roku doszło do rzeczy nietypowej. Cały nakład gazety został wstrzymany, ponieważ okazało się, że zamiast swojego typowego nagłówka „gazeta niezależna” na pierwszej stronie był napis „gazeta zależna”. Część nagłówka bowiem zakryło zdjęcie Woodiego Allena.
Die Welt
(…)
… sojusz transatlantycki oraz Stany Zjednoczone w ramach wspólnych wartości wolnych narodów
Odrzucać wszelkie formy ekstremizmu politycznego
podtrzymywać zasady wolnego rynku
W 1975r. redakcja przeniosła się do Bonn, a następnie w 1993r. do Berlina. Kolejni redaktorzy naczelni gazety:
Thomas Schmid (ab 01. Januar 2007) Roger Köppel (seit 07. Juni 2004) Jan-Eric Peters (seit 1. Januar 2003…
… dzienników opiniotwórczych Niemiec, od lat przynosi straty. Utrzymuje się dzięki pieniądzom, które dla wydawnictwa zarabia „Bild Zeitung”(największa w Europie bulwarówka). Redakcja gazety mieści się w Berlinie. Gazeta dostępna jest w całych Niemczech,a także w 130 innych krajach(m.in. w Polsce). „Die Welt” ma wydania regionalne: Hamburg, Berlin, Bayern. Obecnie redaktorem naczelnym jest Christoph Keese…
… nawet wszczęciem postępowania karnego przeciw gazecie.
Podstawowe dane Nakład wynosi ok. 55 tys. egz., ale gazeta czytelnictwo szacuje na poziomie ok. 200 tys. osób. Redaktor naczelny: Bascha Mika (urodzona w Polsce)
Istnieją 2 wersje gazety: „tazberlin” i „taznord” (dla landów: Bundesländer Bremen, Hamburg, Niedersachsen und Schleswig-Holstein)
Cechą szczególną tej gazety są satyryczne nagłówki. Kilka przykładów…
… dla krytycznej publiczności, reprezentujacą głosy nieznajdujące posłuchu u wladz. Taz przeciwstawia się dyskryminacji kogokolwiek.
W 2005 r. byli przeciwko CDU, wydali znaczki przeciw Angeli Merkel i polityce Busha. Obstaje generalnie przy Zielonych, ale też często ich krytykuje.
Czytelnicy
Według źródeł podanych na stronie internetowej gazety czytelnictwo wynosi ok. 260 tys os. Są to ludzie młodzi, lepiej…
…, tabloidowym formacie. Nazywa się ono „Welt Kompakt”. „Welt Kompakt”, który ciągnie sprzedaż do góry, jest od wersji podstawowej tańszy (50 eurocentów zamiast 1,30 euro) i - co ważniejsze - oczyszczony ze słynnej springerowskiej ideologii. Jest to wydanie lżejsze w treści, zamykane później niż „Die Welt”, skierowane do ludzi młodych, mających mało czasu.
Wydanie internetowe
Można je znaleźć na stronie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)