Dzienniki i tygodniki rosyjskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dzienniki i tygodniki rosyjskie - strona 1 Dzienniki i tygodniki rosyjskie - strona 2 Dzienniki i tygodniki rosyjskie - strona 3

Fragment notatki:

Dzienniki i tygodniki rosyjskie Dzienniki: Izwiestia, Prawda, Trud IZWIESTIA Izwiestia (pełna nazwa brzmi ała : Izwiestija Sowietow Dieputawow Trudiaszczichisia ( Wiadomości Rad Delegatów Ludu Pracującego ZSRR ) to jeden z najpopularniejszych i największych rosyjskich dziennik ów o charakterze ogólnokrajowym . Założony został w 28 lutego (13 marca) 1917 r. w Piotrogrodzie, pod nazwą Wiadomości Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich . Początkowo był organem prasowym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR i odgrywał bardzo istotną rolę w mediach drukowanych. Pierwotny charakter polityczny dziennika określały drobnomieszczańskie partie mienszewików i eserów, następnie gazeta przeszła ewolucję. Od sierpnia 1917 r. ukazywała się pod nazwą Wiadomości Centralnego Komitetu Wykonawczego i Piotrogrodzkiej Rady D elegatów Robotniczych i Żołnierskich . W październiku 1917 r. po II Ogólnorosyjskim Zjeździe Rad, po którym cała władza przeszła w ręce Rad, Izwiestia stała się głównym organem prasowym Centralnego Komitetu Wykonawczego i Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Na jej łamach publikowan o oficjalne dokumenty państwowe - dekret o pokoju, dekret o ziemi, zarządzenia, sprawozdania z przebiegu rozmów międzynarodowych (z Litwą i Estonią), dokumenty mówiące o przyjaźni polsko-radzieckiej, umowy handlowe i pokojowe. Izwestia był a przekaźnikiem założeń rządowej polityki pokoju, pomagać miała w nawiązywaniu pokojowych stosunków z innymi państwami. Izwiestię wyróżniał spośród innych dzienników wszechstronny punkt widzenia, rzetelność, szybkość podawania informacji , różnorodność gatunków dziennikarskich, atrakcyjna szata graficzna. Codziennie wyczerpująco podaje informacje dotyczące polityki krajowej i zagranicznej, biznesu, ekonomii, nauki, techniki, kultury i sztuki, sportu itp. By przyciągnąć czytelników dziennik starał się poruszać tematy nowe, często przemilczane, czy nawet tabu. W latach 1918-22 gazeta zawierała niniejsze działy tematyczne: „Czerwony front”, „Zagranicą”, „Życie robotnicze”, „Aprowizacja”, „Życie partii”, „Poczynania” i „Postanowienia rządu”. Dziś znajdujemy z niej takie działy, jak: „Aktualności”, „Ze Świata”, „Opinie i komentarze”, „Konflikty”, „Finanse”, „Moskwa”, „Kultura”, „Sport”, „Miasto”. W dzi enniku prac ują znani rosyjscy dziennikarze i specjaliści z różnych dziedzin. Wśród autorów znajdują się członkowie Akademii Nauk, laureaci różnych nagród i wybitne osobistości z zagranicy. Codziennie do redakcji trafia ogromna liczba listów od czyteln ików, gazeta cieszy się niebywałą popularnością wśród odbiorców

(…)

… bardzo mocno związana jest postać Jegora Jakowlewa (uznawany za najlepszego redaktora naczelnego), któremu gazeta zawdzięcza silną pozycję i dobre imię. Był on jednym z głównych propagatorów pierestrojki i realizował w praktyce towarzyszącą jej ideę głasnosti, czyli większej otwartości, jawności w życiu publicznym. W 1986 r. Jakowlew ściągnięty kilka miesięcy wcześniej z Pragi, został wicedyrektorem…
Borysa Jelcyna wobec puczu Janajewa przestała być organem KPZR.
Prawda była dziennikiem o zasięgu ogólnokrajowym, o dużym nakładzie ok. 9-11 milionów egzemplarzy. Zatrudnionych w niej było ok. 130 dziennikarzy, z czego 6 korespondentów krajowych i 28 zagranicznych. W komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej przodowała na rynku mediów drukowanych, tym samym wyznaczając kierunek pozostałej prasie…
… poradnika agitatora partyjnego. W latach pierejestrojki Argumenty i Fakty były czołowym organem prasowym obozu reform, mający charakter reformatorski. U schyłku 1989 r. nakład jednorazowy przekroczył 32 miliony egzemplarzy - rekord wpisany do Księgi Rekordów Guinessa (13.10.1989 r.) Tytuł opublikował listę 37 najpopularniejszych deputowanych ludowych, pomijając osobę Michaiła Gorbaczowa. Reakcja władz na to działanie była natychmiastowa. Redaktor naczelny Starkow dwa dni później został wezwany do gmachu KC. Złożono mu propozycję nie do odrzucenia przejścia do „innej odpowiedzialnej pracy”, równoznaczną z dymisją. Wiadomość szybko obiegła miasto i została potwierdzona przez tytuł na jego łamach. W ten sposób tygodnik ten złamał niepisaną regułę milczenia, czyli brak reakcji na działania władz; 17 listopada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz