Dziedziny prawoznawstwa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dziedziny prawoznawstwa - strona 1

Fragment notatki:


Dziedziny prawoznawstwa  dogmatyka prawa - zajmuje się prawem aktualnie obowiązującym w poszczególnych krajach, a także prawem obowiązującym w stosunkach między państwami, czyli prawem międzynarodowym publicznym. Opisuje normy prawne, systematyzuje je, ocenia ich funkcjonowanie. Dzieli się na działy, dyscypliny:
- prawo konstytucyjne , - prawo cywilne , - prawo karne , - prawo administracyjne - prawo skarbowe  historia państwa i prawa - zajmuje się dziejami państwa i prawa w poszczególnych krajach. Stara się ustalić, jak było zorganizowane i jak działało państwo w danym kraju, jakie obowiązywały w nim normy prawne. Odtwarza fakty, systematyzuje je. Próbuje wyjaśnić, dlaczego istniały takie a nie inne instytucje państwowe i normy prawne, jakie przyniosły owoce, dlaczego w taki a nie w inny sposób rozwijało się dane państwo, dlaczego jedne państwa rosły w siłę, a inne upadały. Próbuje także wyjaśnić, dlaczego prawo, które powstało i obowiązywało w jakimś kraju, było przyjmowane i stosowane w innych krajach, czasami parę wieków później. Historia prawa interesuje się zarówno prawem wewnętrznym, krajowym jak i międzynarodowym.
historia doktryn politycznych i prawnych - zajmuje się tym, co ludzie myśleli na temat państwa i prawa. Ustala, jak zapatrywali się na państwo i prawo. Stara się ustalić treść badanych poglądów, systematyzuje je, wyjaśnia ich genezę i ewolucję, ocenia i bada ich wpływ na państwo i prawo oraz na życie społeczności międzynarodowej. Zajmuje się przede wszystkim poglądami reprezentatywnymi dla poszczególnych epok, systemów politycznych, narodów lub klas społecznych. Interesują ją poglądy, które wpływały na rozwój wiedzy o państwie.
Doktryny są sposobem analizy jak jest postrzegana władza:
- doktryna socjalistyczna
- doktryna chadecka
- doktryna społeczna kościoła katolickiego
 teoria państwa i prawa - ujmuje państwo i prawo w sposób globalny. Zajmuje się nimi jako określonymi zjawiskami społecznymi, a nie państwem i prawem w określonym czasie i w określonym kraju. Interesują ją nie tylko dzieje i teraźniejszość państwa i prawa, ale także ich dalsza ewolucja. Stara się również przedstawić związki, jakie zachodzą między państwem a prawem. Definiuje podstawowe definicje w prawie karnym, cywilnym.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz