Dziedziczenie testamentowe - opis.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dziedziczenie testamentowe - opis. - strona 1 Dziedziczenie testamentowe - opis. - strona 2

Fragment notatki:

DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE
Rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca do tego pełna zdolność do czynności prawnej.
Formy testamentu: zwykłe , szczegółowe
Zwykły holograficzny
Musi zawierać 3 elementy: w całości pisany odręcznie, podpis spadkodawcy, daty
Brak daty nie powoduje nieważności testamentu, jest ona istotna np. przy odwoływaniu testamentu i sporządzaniu nowego. Podpis jest za to konieczny.
Testament zwykły alograficzny
Spadkodawca w obecności 2 świadków oświadcza swoją wolę ustnie wobec przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego, sekretarza powiatu lub gminy, kierownika USC. Oświadczenia spisuje się w protokole z podpisem, datą, odczytuje się w obecności świadków, podpisy przez spadkodawcę, świadków, przez osoby przy oświadczeniu obecne.
Testament zwykły notarialny
Sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego.
Testament szczególny ustny
Oświadczyć wolę ustnie przy obecności 3 świadków, obawa rychłej śmierci, nie mogą spisać samodzielnie testamentu ręcznie.
Testament szczególny podróż statkiem
Polskim statkiem lub samolotem spadkodawca oświadcza swoją wolę wobec dowódcy lub jego zastępcy w obecności 2 świadków.
Testament szczegółowy wojskowy
Regulowany przez przepisy odrębne.
Ważność testamentu szczegółowego
Traci moc z upływem 6 miesięcy od daty ustalenia okoliczności, które uzasadniły niezachowanie formy testamentu zwykłego.
Zachowek
Przysługuje zstępnym małżonkom oraz rodzicom spadkodawcy , który byliby powołani do spadku z ustawy, a zastali pominięci w testamencie.
Wysokość zachowku: 2/3 wartości udziału spadkowego, który by przypadał dziedziczeniu ustawowemu, jeżeli uprawniony jest stale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawnionego jest małoletni. W innym wypadku ½ wartości tego udziału.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz