dziedziczenie gospodarstwa rolnego położonego w Polsce - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
dziedziczenie gospodarstwa rolnego położonego w Polsce - wykład - strona 1

Fragment notatki:

DZIEDZICZENIE GOSPODARSTWA ROLNEGO POŁOŻONEGO W POLSCE.
Odrębne rozważania dotyczące problemu dziedziczenia gospodarstwa rolnego (lub udziału w gospodarstwie rolnym) położonego w Polsce, gdy wchodzi ono w skład spadku po obywatelu obcego państwa lub bezpaństwowcu z ostatnim miejscem zamieszkania za granicą.
Str.300
Wątpliwości gdy gospodarstwo rolne położone w Polsce należało do spadkodawcy będącego w chwili śmierci obywatelem obcego państwa lub bezpaństwowcem z ostatnim miejscem zamieszkania za granicą.
W literaturze i judykaturze przeważa pogląd, że statutowi spadkowemu, na który składają się przepisy powszechnego prawa spadkowego polskiego lub obcego, podlega także dziedziczenie gospodarstwa rolnego położonego w Polsce, jednak ze zmianami wynikającymi z polskich przepisów szczególnych o dziedziczeniu gospodarstw rolnych.
3 koncepcje - str301
Trafny wydaje się trzeci pogląd - polskie przepisy szczególne odnoszące się do dziedziczenia gospodarstwa rolnego powinny być stosowane przy ocenie dziedziczenia gospodarstwa rolnego położonego w Polsce na podstawie niepisanej szczególnej normy kolizyjnej, wyjątek od normy z 34 ppm.
Skutki zastosowania przepisów szczególnych dotyczących dziedziczenia gospodarstwa rolnego koryguje kc: spadkobiercom lub zapisobiercom będącym obywatelami państwa obcego, których prawa do gospodarstwa rolnego zostały wyłączone lub ograniczone na podstawie przepisu szczególnego, należy się od spadkobierców, na których rzecz to wyłączenie lub ograniczenie nastąpiło, równowartość pieniężna spadku lub zapisu w takim zakresie, w jakim spadek - po odliczeniu długów- lub zapis przypadałby spadkobiercom lub zapisobiercom będącym obywatelami państwa obcego, gdyby ich prawo do dziedziczenia lub otrzymania zapisu nie zostało wyłączone lub ograniczone.
Przepis ten stosuje się pod warunkiem istnienia wzajemności w państwie, którego obywatelem jest spadkobierca lub zapisobierca uprawniony do otrzymania równowartości pieniężnej.
Norma ta może być traktowania jak norma merytoryczna naszego ppm.
Normy tego rodzaju wyznaczają zakres swego stosowania.
Należy go stosować w każdym przypadku gdy na podstawie polskich przepisów szczególnych o dziedziczeniu gospodarstwa rolnego doszło do wyłączenia lub ograniczenia praw spadkowych lub zapisobierców, będących obywatelami państwa obcego a więc także gdy przepisy te były stosowane jako przepisy szczególne w stosunku do zasadniczo właściwego obcego prawa spadkowego.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz