Działanie mięśni na dźwignie kostne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 560
Wyświetleń: 2184
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działanie mięśni na dźwignie kostne - strona 1 Działanie mięśni na dźwignie kostne - strona 2 Działanie mięśni na dźwignie kostne - strona 3

Fragment notatki:


DZIAŁANIE MIĘŚNI NA DŹWIGNIE KOSTNE Z punktu widzenia mechaniki kości połączone ruchomo w stawach są dźwigniami. Staw stanowi punkt podparcia dźwigni. Do kości przyłożonych jest wiele sił, które można podzielić na dwie przeciwdziałające grupy - każda z grup stara się odwrócić dźwignię w przeciwnym kierunku. Jeżeli siły mięśniowe i siły oporu są sobie równe, żadna z grup nie uzyskuje przewagi i część ciała jako dźwignia pozostaje w równowadze. Mówimy wtedy o równowadze momentów sił mięśniowych i momentów sił zewnętrznych (np. siły ciężkości, sił oporu). Dla zapoczątkowania ruchu niezbędne jest, aby jeden z momentów był większy od drugiego.
W organizmie człowieka spotykamy dwa rodzaje dźwigni kostnych:
dźwignie jednostronne(rys 1)
dźwignie dwustronne(rys 2) DŹWIGNIE JEDNOSTRONNE - to dźwignie występujące najczęściej w stawach kończyn . Siły przyłożone do nich działają w różne strony i położone są po jednej stronie punktu podparcia.
DŹWIGNIE DWUSTRONNE - to dźwignie, w których obie grupy sił (poruszające i hamujące) działają w jednym kierunku. Oś stawu jest położona pomiędzy siłami przeciwdziałającymi sobie wzajemnie. Są to dźwignie ułatwiające zachowanie równowagi statycznej i kinetycznej.
Często zdarza się, że siły mięśni i siły oporu przyłożone są do kości pod różnymi kątami i w różnej odległości od osi stawu. Pamiętać należy, że ramię siły największe jest wtedy, gdy kąt przyłożenia siły wynosi 90°. Wtedy ramię siły i ramię dźwigni pokrywają się. W przypadku przyłożenia siły pod kątem ostrym bądź rozwartym ramię siły jest mniejsze od ramienia dźwigni, co oznacza, że moment siły zmniejsza(rys.3).
Siła człowieka jest zwykle przyłożona do kości pod kątem różnym od prostego, dodatkowo w czasie ruchu kąt ten ulega zmianom. Oznacza to również zmiany momentu siły i najczęściej jest on mniejszy od maksymalnego.
FUNKCJE SYSTEMU MIĘŚNIOWEGO
Biologiczna właściwość mięśnia - pobudliwość - przejawia się tym, że pobudzony mięsień zmienia swoje właściwości sprężyste:
Jeżeli pobudzony zostaje mięsień o obu końcach ustalonych wówczas wzrośnie jego napięcie, a długość nie zmieni się. Mięsień w tych warunkach wykonuje pracę IZOMETRYCZNĄ spotykaną głównie w pozycjach statycznych;
jeżeli pobudzony zostaje mięsień o ustalonym jednym przyczepie, wówczas mięsień skróci się nie zmieniając swojego napięcia - jest to IZOTONICZNA forma pracy mięśnia. Występuje ona niezmiernie rzadko;
trzecia forma pracy mięśniowej wiąże się z sytuacją, gdy mięsień pobudzany ma możliwość kurczenia się i jednocześnie przezwyciężania zwiększającego się oporu. W tym przypadku zmianie ulega zarówno długość jak i napięcie mięśnia. Tę formę pracy nazywa się AUKSOTONICZNĄ. W aktywności człowieka jest to rodzaj pracy mięśniowej występujący najczęściej.


(…)

…:
przekroju anatomicznego (powierzchnia przekroju poprzecznego mięśnia) oraz
przekroju fizjologicznego (powierzchnia przekroju przecinająca prostopadle wszystkie włókna).
W przejawianiu siły mięśnia istotną rolę odgrywają również mechaniczne warunki jego działania. Należą do nich odległość od punktu przyłożenia siły i do osi obrotu oraz kąt, pod jakim działa siła mięśnia przyłożona do kości. Oba te warunki…
… w podporze, liczba przysiadów w określonym czasie, liczba siadów z leżenia w określonym czasie itd.).
Metody bezpośrednie sprowadzają się do pomiaru momentów sił mięśniowych przeprowadzanych w warunkach statyki (praca izometryczna mm.). Dzieje się tak dlatego, że siła mięśni w czystej postaci jest niedostępna badaniu. Nie pozwala na to brak możliwości pomiaru na żywym osobniku wielkości ramienia siły…
… ( ) i mięśniowych ( ).
Ponieważ nie możemy zmierzyć ani siły mięśniowej (F) ani jej ramienia (r) zatem o wielkości momentu siły mięśniowej wnioskujemy na podstawie momentu siły zewnętrznej ( ), ponieważ zarówno wielkość siły oporu (R) jak też jej ramię możemy nie tylko zmierzyć, ale również ustalić. Wolno nam to uczynić jedynie pod warunkiem zachowania statyki, co pozwala nam na utożsamienie wartości obu momentów (I zasada dynamiki Newtona).
Ustalanie pozycji pomiarowej - należy zadbać aby część ciała poddana badaniu była ułożona stabilnie w określonej pozycji. Warunkiem zbudowania prawidłowego stanowiska pomiarowego jest zachowanie kątów prostych pomiędzy częściami ciała, pomiędzy kierunkiem siły oporu i mierzoną częścią ciała oraz pomiędzy kierunkiem siły oporu i układem stabilizującym.
Ustabilizowanie sąsiednich…
… kinematycznych. Działanie zespołowe może wywołać nowe ruchy, które pozornie nie mają nic wspólnego z pracą danego mięśnia. Do takich sił należą siła ciężkości oraz napięcia mięśni antagonistycznych. Dzięki tym siłom mięśnie jednostanowe mogą przejawiać przekazujące działanie, wywołując pośrednio ruch w oddalonych stawach.
W wyniku działania mięśni dwustanowych np. w wyniku aktywnej pracy zginaczy stawu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz