Referat przybliża życiorys Jana Śniadeckiego oraz jego działalność na polu edukacyjnym.
(…)
… miesiące i oddać się samej zabawie i rozrywce. Jan Śniadecki, przejęty zaleceniami lekarza, natychmiast zapakował wszystkie swoje książki i zakupione po-moce naukowe, wysłał je do Krakowa, a sam w listopadzie 1779 r. wyruszył do Holandii. Na początku czerwca 1781 r. Śniadecki otrzymał list od Komisji Edukacji Narodowej z propozycją objęcia katedry matematyki w Krakowie. Pomimo interesującej propozycji d'Alemberta objęcia katedry matematyki w Madrycie, Śniadecki wrócił do kraju. Decyzją Komisji Edukacji Narodowej od lipca 1782 r. pełnił funkcję sekretarza Szkoły Głównej. Śniadecki miał też udział w układaniu Ustawy Komisji Edukacji Narodowej dla stanu Akademickiego i na szkoły w krajach Rzeczypospolitej przepisane, która zaczęła obowiązywać od 1783 r. Śniadecki uważał, że polski uczony ma trzy podstawowe obowiązki: dążyć do prawdy, służyć ojczyźnie i odznaczać się wysokim poziomem moralnym. Był przekonany, że tylko po-rządną nauką uda się naprawić błędy dwóch stuleci. 31 października 1787 r. Komisja Edukacji Narodowej zwolniła go z funkcji Sekretarza Szkoły Głównej. Warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, gdy tylko powstało w roku 1801, zaraz powołało Śniadeckiego na swego członka i zaproponowało…
…, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi... w Wilnie w 1809 r., a także Żywoty uczonych Polaków. Uniwersytet Wileński pod rządami Jana Śniadeckiego przeżywał wspaniałe chwile rozkwitu. Po roku 1821 zdrowie jego nie było najlepsze, doskwierały mu kłopoty z pogłębiającą się krótkowzrocznością, a doszły dodatkowe kłopoty z kamicą nerkową i tym samym po 49 latach pracy publicznej odsunął się w cień. Po krótkiej…
… tego projektu i dla jego potrzeb wyznaczył dokładnie na podstawie obserwacji astronomicznych współrzędne geograficzne Krakowa i Wilna. Do tego należy dodać ogromną liczbę listów napisanych zarówno do osób prywatnych jak i do instytucji. Wszystkiego tego dokonał człowiek, którego rysopis w paszporcie z 1803 r., gdy miał 47 lat, brzmiał: wzrost 165 cm, włosy siwe, brwi czarne, czoło wysokie, oczy siwe, nos…
… do Getyngi, gdzie 22 października 1778 roku zapisał się w poczet studentów uniwersytetu. Po 15 miesiącach intensywnej nauki zepsuł sobie wzrok - nabawił się krótkowzroczności, stracił apetyt i miewał mdłości. Zaniepokojony stanem zdrowia udał się do lekarza, który po zbadaniu zalecił następującą terapię: natychmiast wszystkie książki i pisma porzucić, wyjechać z Getyngi do innych krajów przynajmniej na trzy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)