Działalność depozytowa banków - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działalność depozytowa banków - wykład - strona 1

Fragment notatki:

7. Działalność depozytowa banków
7.1. Rodzaje operacji bankowych wg podmiotu i przedmiotu.
7.2. Źródła finansowania zewnętrznego banku.
7.3. Lokaty pieniężne klientów.
7.3.1. Wkłady oszczędnościowe i depozyty a'vista. Główną formą gromadzenia oszczędności jest deponowanie ich w bankach. Przybierają one postać wkładów oszczędnościowych w złotych lub walutach obcych. Wkłady oszczędnościowe gospodarstw domowych są podstawą finansowania działalności kredytowej banków. Banki komercyjne przywiązują w swej polityce depozytowej dużą wagą do gromadzenia wkładów oszczędnościowych. Banki konkurują między sobą wysokością oprocentowania i sposobami kapitalizowania odsetek. Na przykład PKO BP otwiera osobom fizycznym rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które mają bardziej charakter rachunków oszczędnościowych. Posiadacz rachunku może zablokować określoną kwotę na 3, 6, 12, 24 i 36 miesięcy. Zablokowana kwota jest oprocentowana w wysokości obowiązującej dla wkładu terminowego. PKO BP jest konkurencyjny także ze względu na gęstą sieć oddziałów w całym kraju. Natomiast inne banki oferują na ogół wyższe oprocentowanie, zależnie od wysokości lokat.
Tradycyjną formę oszczędzania są książeczki oszczędnościowe. Zapisy wpłat i wypłat oszczędności są ewidencjonowane w książeczce, a w księgowości banku odpowiadają im indywidualne konta analityczne. Na książeczkach tych mogą być przechowywane wkłady pieniężne na żądani lub terminowe. Szczególnym rodzajem książeczek są mieszkaniowe książeczki oszczędnościowe, które gwarantują właścicielom pewne przywileje, jeśli te wkłady będą przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe.
Inną formą oszczędzania są emitowane przez banki bony oszczędnościowe. Bony oszczędnościowe są dokumentami na okaziciela. Najpopularniejsze są bony oszczędnościowe roczne. Typowym przykładem są bony “Lokata” emitowana przez PKO BP. Po upływie 3,6,9,12 miesięcy, posiadacz bonu może zrealizować kupony odsetkowe i otrzymać kwotę należnego oprocentowania. Bony oszczędnościowe są wygodną formą gromadzenia wkładów oszczędnościowych, bo upraszczają czynności związane z ich zakupem i realizację. Korzyści przynosi też lokowanie wkładów oszczędnościowych na tzw. rachunkach dynamicznych. Oprocentowanie tych rachunków rośnie z wydłużaniem się okresu oszczędzania. Oprocentowanie rośnie co miesiąc, a nawet co 14 dni. Innym udogodnieniem dla klientów są depozyty na okaziciela, a bank gwarantuje właścicielowi pełną anonimowość lokat.
Bank Śląski oferuje certyfikaty depozytowe o określonych nominałach, na okres 1,2,3 miesiące, a stopa oprocentowania jest stała przez cały okres umowy.
Niektóre banki proponują bony z dyskontem. Na przykład PKO SA proponuje bony lokacyjne Promesa o stałym oprocentowaniu na okresy 6 i 9 miesięcy. Nabywca płaci cenę niższą od nominalnej o kwotę dyskonta, a po upływie czasu umownego otrzymuje kwotę równą nominałowi bonu. Bon może być wykupiony przed terminem, ale przynosi wtedy mniejsze odsetki.


(…)

…, 3 i 6 miesięcy, ale możliwe są również dłuższe. Wysokość oprocentowania zależy od czasu, na jaki wkład został złożony oraz od jego wysokości.
7.4. Systemy zabezpieczania lokat bankowych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Ubezpieczenie depozytów bankowych chroni klientów banku przed skutkami jego ewentualnej niewypłacalności. W Unii Europejskiej obowiązuje zasada, zgodnie z którą każdy deponent może otrzymać w przypadku bankructwa banku zwrot swoich wkładów do określonej wysokości. Systemy ubezpieczeń są zróżnicowane i występują jako wyodrębnione fundusze stowarzyszeń prywatnych banków, bądź przyjmują formy mieszane spółki z udziałem podmiotów prywatnych i banku centralnego. W Polsce działa od 1995 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ustawa powołująca ten Fundusz określa zasady tworzenia i funkcjonowania…
…:
• równowartości w złotych 1000 ECU w 100% wartości środków gwarantowanych,
• powyżej 1000 ECU do 5000 ECU w 90% wartości środków gwarantowanych.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa także profilaktycznie, udzielając pomocy:
• bankom na przezwyciężenie sytuacji zagrożenia wypłacalności lub na przywrócenie wypłacalności, • bankom w przypadku przejmowania innego banku, bądź też nabywającym kontrolny pakiet akcji lub udziałów banków.
7.5. Zjawisko “prania pieniędzy”
W ramach Układu Europejskiego Polska i NSP Europejska uzgodniły, że będą podejmowały wysiłki i prowadziły wspólną pracę w celu zapobiegania wykorzystania ich systemów finansowych do legalizacji dochodów z działalności przestępczej. Wspólna praca w tej dziedzinie polega na stwarzaniu norm przeciwdziałającym praktykom “prania pieniędzy”. Wykonując…
… ukryte z przyczyn mających związek z przestępstwem.
Banki przy dokonywaniu operacji z klientami, a zwłaszcza transakcji gotówkowych, zobowiązane są do identyfikacji tożsamości klienta oraz przechowywania informacji o nim wraz z odnośnymi dowodami księgowymi przez okres 5 lat. Obowiązek ten dotyczy operacji bankowych, o wartości powyżej 20,000,-lub równowartości tej sumy w walutach obcych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz