Dystrykty przemysłowe i parki technologiczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dystrykty przemysłowe i parki technologiczne - strona 1 Dystrykty przemysłowe i parki technologiczne - strona 2

Fragment notatki:


Dystrykty przemysłowe i parki technologiczne
Marshall stworzył koncepcję dystryktów przemysłowych:
  Rodzaje organizacji procesu produkcyjnego: Kolejne fazy procesu produkcyjnego zintegrowane pionowo w ramach jednego przedsiębiorstwa
Terytorialna organizacja procesu produkcyjnego (proces produkcyjny jednego dobra jest realizowany w różnych, niezależnych przedsiębiorstwach wykonujących tylko jeden etap produkcyjny)
  Scope economies - korzyści asortymentowe
  Atmosfera przemysłowa - w powietrzu dystryktów przemysłowych krążą idee i pomysły, którymi przesiąkają ludzie tam mieszkający
  Tacit knowledge - wiedza milcząca. Każdy wie znacznie więcej, niż jest w stanie innym przekazać. Wiedza nieskodyfikowana, nie da się jej kupić, nie przechodzi przez rynek
  Kapitał społeczny - relacje oparte na zaufaniu i wymianie, nie przechodzące przez rynek. W Polsce praktycznie nie występuje. Popularna np. we Włoszech. Odgrywa ważną rolę w przekazywaniu wiedzy milczącej.
  Clustry M. Porter - cluster o nawet ponadnarodowym zasięgu (np. cluster produkcji samochodów - od Śląska przez Czechy, aż po Słowację; meble włoskie - produkowane w małych miejscowościach na dużym obszarze), w którym produkuje się jeden rodzaj produktów.
Plany stworzenia "doliny plastikowej" w okolicy Tarnowa na bazie Azotów Tarnów.
W dystrykcie funkcjonuje raczej wiele małych firm, a w clustrze może to być np. jedna duża firma z kilkoma małymi wokół niej.
 
Lansuje się teraz ideę clustrów. Drugą lansowaną ideą są parki technologiczne.
  Parki technologiczne Pierwsze parki powstały już w dwudziestoleciu międzywojennym. Stały się coraz popularniejsze w latach 60. i 70., a w latach 80. osiągnęły największą popularność.
Najbardziej znany park technologiczny to Silicon Valley (Dolina Krzemowa).
  Technopolis - (nauka i przemysł + miasto) musi być jakieś miasto, które da zaplecze nauce i przemysłowi.
 
Sophia Antipolis (Francja) powstało ex nihilo (z niczego), jednak mimo to, udało się. Park ten powstał na praktycznie dziewiczych terenach, było więc spore ryzyko, że stanie się podręcznikowym przykładem "katedry na pustyni", tak się jednak nie stało.
 
Parków technologicznych nie tworzy się do walki z bezrobociem, gdyż pracę znajdują tam przede wszystkim wybitni specjaliści. Parki technologiczne utrzymują kontakty głównie między sobą, wpływ na lokalne społeczności jest raczej niewielki (najczęściej obserwuje się największy wpływ na wizerunek miasta, podniesienie jego prestiżu).
 
Cross fertization - ZAPŁADNIANIE SIĘ POMYSŁAMI
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz