To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Duszpasterstwo a wartości Wielkim zadaniem dla Kościoła dzisiaj jest kształtowanie uświadomionego katolicyzmu; świadomego wyboru prowadzącego do dojrzałej wiary. Obecnie niestety istnieje niejednokrotnie wielki rozdźwięk pomiędzy słowami a czynami . Wiodącym wyzwaniem duszpasterstwa jest reewangelizacja i ukazywanie integralności wiary - przeciwdziałanie selektywności . Wartości podstawowe: uznawane za ważne przez społeczność
istotne w procesie identyfikacji społecznej
bardziej poważane w społ. tradycyjnym Wartości osobowe: uznawane za ważne przez jednostkę
istotne w życiu osobistym
bardziej poważane w społ. pluralistycznym
Cechą charakterystyczną społeczeństwa pluralistycznego jest wielość i konkurencja na „rynku” wartości. Każdy dysponuje wolnością w wyborze konkretnych wartości. Dla rozwoju społeczeństwa bardzo ważne są świadome, oparte na odpowiedzialnym wyborze decyzje. Tu właśnie niezwykle ważne pozostają wartości, które przechodzą w standardy zachowań i stają się wzorcami. Wartości nie podlegają takim zmianom, jak poglądy. Wartości podstawowe legitymizują życie społeczne; stanowią normatywny etos jednoczący życie społeczne. Należy ukazywać wartości ewangeliczne nie jako nakazy, ale jako sposób samorealizacji. Zasady myślenia pastoralistycznego Trzy podstawowe płaszczyzny rozumowania w t. pastoralnej:
podstawy chrystologiczne: (Kościół jako jeden z etapów historii zbawienia; Chrystus jest prototypem pośrednictwa Kościoła) / F. Arnold: /w każdym działaniu Kościoła należy pozostawić możliwość pośrednictwa Chrystusa poprzez działanie łaski Bożej w czynach ludzkich; w pośrednictwie Kościoła trzeba zachować właściwe wypośrodkowanie między tym, co ludzkie, a tym, co Boskie; działanie Kościoła skupia się jak w soczewce w Bosko-ludzkim działaniu Chrystusa (tę zasadę ubogacił ks. F. Blachnicki o element personalistyczny - posłannictwo Kościoła dzięki dialogowi osób)
podstawy pneumatologiczne: Duch Św. jest Uświęcicielem (wprowadza nas w Boga), dla Kościoła jest Ożywicielem - Duszą - daje aktywność Kościołowi; Kościół jest środowiskiem łaski tylko dzięki mocy Ducha Św.
teoretyczne zasady przywoływania Ducha Św.:
świadomość
wołanie o moc Ducha Św.
praktyczne zasady przywoływania Ducha Św.:
Pismo św.
modlitwa do Ducha Św.
w działanie Kościoła trzeba tchnąć Ducha!!! podstawy eklezjologiczne: Kościół to nie tylko instytucja „albo Kościół wciela się w konkretną wspólnotę, albo go nie ma”; Bóg wprowadza człowieka w swoją miłość przez wspólnotę
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)