Drogi do nirvany.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drogi do nirvany. - strona 1

Fragment notatki:

DROGI DO NIRVANY:
Właściwe zrozumienie - polega na poznaniu przyczyn nieszczęść. Wymaga to poznania: cierpienia, przyczyn cierpienia, sposobów zapobiegania cierpieniu i sposobów postępowania chroniących przed cierpieniem.
Właściwy pogląd - polega na zbliżaniu się do Dharmy, czyli prawdziwej natury rzeczy. Towarzyszy mu wyrzeczenie, brak złej woli, brak niegodziwości.
Właściwa mowa - nie kręć, nie kłam, nie paplaj, nie oskarżaj.
Właściwe działanie - nie zabijaj, nie kradnij, prowadź właściwe życie seksualne, nie zażywaj narkotyków. Narkotyki zabijają jasność umysłu, uniemożliwiając własny rozwój.
Właściwy sposób życia - przestrzegaj przyjętych norm życia społecznego.
Właściwy wysiłek - działaj w jasnym świetle własnego umysłu.
Właściwa uwaga - unikaj pożądania, złego nastroju, bądź uważny. Staraj się kontemplować stan swojego umysłu. Trzeba uświadomić sobie potrzebę takich działań i wypracowywać odpowiednie nawyki. Trzeba być świadomym własnych procesów myślowych i pielęgnować myślenie słuszne i pozytywne w stosunku do innych.
Właściwa koncentracja - uwalniając się od własnych, złych emocji zmierzamy w kierunku świętości i mamy szansę osiągnąć kres cierpienia - stan nirwany.
Nirwana jest stanem duchowym trudnym do opisania. Tylko ten co go osiągnął może go opisać z większą precyzją. Trzeba podkreślić, że nie jest to miejsce gdzie idziemy po śmierci, jak raj. Jest to raczej stan ducha wolny od cierpienia, koniec sansary. Oświecenie następuje w wyniku połączenia pracy nad umysłem z wyzbywaniem się karmy. W wyniku oświecenia osiągamy stan nirwany, który łączy nas ze śmiercią. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz