Dowody i postępowanie wyjaśniające.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dowody i postępowanie wyjaśniające. - strona 1 Dowody i postępowanie wyjaśniające. - strona 2 Dowody i postępowanie wyjaśniające. - strona 3

Fragment notatki:



W treści notatki można spotkać się z takimi zagadnieniami jak: dowód, domniemanie faktyczne, uprawdopodobnienie, klasyfikacja środków dowodowych, system środków dowodowych, dowód z dokumentów, dokumenty urzędowe. Oprócz tego w treści dokumentu opisane zostały również pojęcia: świadek, prawo odmowy do składania zeznań, prawo odmowy odpowiedzi na pytania, biegły, oględziny, eksperyment dowodowy. W dalszej części tekstu poruszono także takie tematy jak: przesłuchanie, oświadczenie, środki dowodowe, organ podatkowy, postępowanie dowodowe, prawo procesowe, system władzy dyskrecjonalnej sędziego, zasada swobodnej oceny dowodów. Kolejnym etapem postępowania wyjaśniającego opisanym w notatce jest rozprawa w tym zawarte są tu takie zagadnienia jak: obowiązek przeprowadzenia rozprawy administracyjnej, etapy rozprawy, odroczenie rozprawy, postępowanie wyjaśniające gabinetowe.

Dowody i postępowanie wyjaśniające.
Dowód- to wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - zasada prawdy obiektywnej (art. 75 § 1 k.p.a.). W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Dowodem może być także oświadczenie złożone przez stronę w sytuacji, gdy przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji (art. 75 § 2 k.p.a.). Domniemanie faktyczne- wynika z doświadczenia życiowego i przepisu prawa (przyjęcie faktu poszukiwanego na podstawie innego faktu). Można je podzielić na proste, dopuszczające przeciwdowód, domniemania niezbite, (które nie dają się obalić przeciwdowodem, bo jest on zakazany). Obowiązuje w kpa (np. fikcja doręczenia pisma- domniemanie prawne)
Uprawdopodobnienie - środek zastępczy dowodu w znaczeniu ścisłym. Nie daje pewności, lecz wiarygodność twierdzenia o jakimś fakcie. Przepisy prawne ograniczają możliwość stosowania uprawdopodobnienia tylko odnośnie do faktów, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii wpadkowej, a nie rozstrzygnięcia istoty sprawy. Dopuszczalne jest uprawdopodobnienie istnienia okoliczności faktycznych wskazujących na wątpliwości, co do bezstronności pracownika, na brak winy osoby, która uchybiła terminowi. Podobne rozwiązanie przyjmuje op.
Klasyfikacja środków dowodowych.
Ze względu na kryterium zetknięcia się organu orzekającego z faktem będącym przedmiotem dowodu:
Bezpośrednie- organ orzekający może bezpośrednio spostrzegać i stwierdzać prawdziwość określonego faktu (oględziny);
Pośrednie- organ stwierdza pośrednio istnienie określonego faktu na podstawie spostrzegania innego faktu (zeznania świadków).
Ze względu na kryterium rodzaju źródła informacji:
Rzeczowe- źródłem informacji są cechy danej rzeczy lub zachowane na niej ślady zdarzeń, a organ zaznajamia się z nimi przez oględziny.
Osobowe- źródłami informacji są osoby (zeznania świadków).
Mieszane (tj. osobowo-rzeczowe: dokumenty i opinie biegłych)
Ze względu na formę przekazania informacji organowi:
Ustne;
Pisemne
Ze względu na kryterium dopuszczalności przeprowadzenia danego środka dowodowego:
Podstawowe- przeprowadzenie nie ma określonych przesłanek (dokumenty, zeznania świadków).
Posiłkowe- ich dopuszczalność jest możliwa po spełnieniu określonych przesłanek (przesłuchanie stron).
Ze względu na kryterium regulacji prawnej środków dowodowych:
Uregulowane w kpa- dokumenty, zeznania świadków, oględziny, przesłuchanie stron, opinie biegłych.
Nieuregulowane w kpa (środki dowodowe ni

(…)

…, to te okoliczności faktyczne lub prawne nie wymagają dowodu
ŚRODKI DOWODOWE W ORDYNACJI PODATKOWEJ:
Opierają się na podobnych założeniach, jak postępowanie dowodowe z Kodeksu postępowania administracyjnego.
Dowodem mogą być w szczególności księgi podatkowe oraz inne dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin (art. 181 op.). Dowodami w postępowaniu podatkowym…
…. prowadzona zgodnie z zasadami wynikającymi z odrębnych przepisów). Jeżeli księga podatkowa jest prowadzona wadliwie, to zachowuje moc dowodową, o ile wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy. W przypadku, gdy księga podatkowa jest prowadzona nierzetelnie lub w sposób wadliwy, to organ podatkowy w protokole badania księgi określa, za jaki okres i w jakiej części nie uznaje ksiąg za dowód, tego, co wynika…
… jest ograniczona przepisami kpa i op., co wynika z 2 przesłanek (art. 82):
Przesłanki faktyczne: świadkami nie mogą być osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń. Ocena tej zdolności należy do organu, przyjmującego zeznania świadka.
Przesłanki prawne: świadkami nie mogą być osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej, co do okoliczności objętych tajemnicą…
… służbowego, postępowania dyscyplinarnego lub karnego;
Stroną jest jego przełożony służbowy.
Występują okoliczności powodujące utratę zdolności do wystąpienia w charakterze świadka (zgodnie z art. 82), tj. biegłym nie może być osoba, która jest niezdolna do spostrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń oraz osoba zobowiązana do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej, (o ile nie jest zwolniona…
… urzędowych, które mają szczególną moc dowodową ( w op., również mocy ksiąg podatkowych i mocy deklaracji).
Rozumowanie, w wyniku, którego organ ustala istnienie okoliczności, powinno być zgodne z zasadami logiki.
Rozprawa.
Jest to forma postępowania wyjaśniającego, która umożliwia realizację zasady kontradyktoryjności, koncentracji dowodów, bezpośredniości, szybkości, prostoty, oszczędności, jedności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz