To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dokumenty FIATA:
Spedytorski konosament dla przewozów multimodalnych (ang. FIATA Multimodal Transport Bill of Lading - FBL)
Spedytorski list przewozowy dla przewozów multimodalnych (ang. nonnegotiable FIATA Multimodal Transport Waybill - FBW)
Spedytorskie zaświadczenie o przyjęciu towaru do wysyłki (ang. FIATA Forwarder's Certificate of Receipt - FCR)
Spedytorskie zaświadczenie transportowe (ang. FIATA Forwarder's Certificate of Transport - FCT)
Spedytorski kwit składowy (ang. FIATA Warehouse Receipt - FWR)
Deklaracja załadowcy o przewozie ładunków niebezpiecznych (ang. FIATA Shipper's Declaration for the Transport of Dangerous Goods - STD)
Deklaracja załadowcy o wadze przesyłki w przewozach multimodalnych (ang. FIATA Shipper's Multimodal Weight Certificate - SIC)
Ujednolicony formularz zlecenia spedycyjnego (ang. FIATA Forwarding Instruction - FFI)
CLECAT:
Europejskie Stowarzyszenie Spedycji, Transportu, Logistyki i Usług Celnych, powstało w 1958 roku, siedziba w Brukseli.
Organizacja branżowa reprezentująca interesy narodowych organizacji przedsiębiorców spedycyjnych, logistycznych i agencji celnych z krajów UE.
Skupia około 19 tys. firm spedycyjnych zatrudniających ponad 1 mln osób.
Interesowy polskich spedytorów w obydwu powyższych organizacjach reprezentuje Polska Siedziba Spedycji i Logistyki (w Gdyni).
Polska Izba Spedycji i Logistyki (PISiL) [skrót angielskiej nazwy to PIFFA).
Powstała w 1993 roku.
Ogólnopolska branżowa izba gospodarcza.
Jest członkiem FIATA, CLECAT, KIG, KIGM.
Prowadzi działalność szkoleniową, m.in. FIATA Diploma in Freight Forwarding. Izba ma licencję na dystrybucję dokumentów FIATA na terytorium Polski.
Skupia około 130 przedsiębiorców z całego kraju, biura regionalne w Szczecinie i Warszawie.
Polskie przepisy ogólne nie wymagają odrębnej formy zawierania umów między zleceniodawcą a spedytorem. W praktyce zleceniodawca przesyła spedytorowi dokument, nazywany zleceniem spedycyjnym.
Przyjęcie tego dokumentu bez zastrzeżeń przez spedytora jest jednoznaczne z zawarciem umowy spedycyjnej z klientem. Dla spedytora stanowi to podstawę do podjęcia działań mających na celu zorganizowanie przemieszczenia ładunku.
Zlecenie spedycyjne powinno zawierać następujące, podstawowe informacje: dokładny adres (coraz częściej pojawia się także adres poczty elektronicznej), telefon (niezbędny dla nawiązania kontaktu) załadowcy; dokładny adres (w tym telefon) sprzedającego (lub potwierdzenie, że załadowca i sprzedający to ta sama firma i miejscem odbioru jest jej siedziba); dokładny adres (w tym telefon) odbiorcy;
(…)
….
W Polsce umowa spedycji jest uregulowana w kodeksie cywilnym z 1964 roku w artykułach 794-804. Mają one zastosowanie zarówno do spedycji krajowej, jak i międzynarodowej. Jednak zgodnie z art. 795 przepisy te stosuje się do umowy spedycji, jeżeli nie jest ona uregulowane odrębnymi przepisami. Żadnych oddzielnych ustaleń prawnych (w postaci np. umowy o spedycji) w Polsce nie ma.
Jeżeli w art. 794-804 nie można znaleźć odpowiedzi na pytania związane z umową spedycji, to stosuje się odpowiednie przepisy o umowie zlecenia, które są zawarte w art. 734-751 kodeksu cywilnego.
Ogólne Warunki Spedycyjne (OWS)
Opracowywane są z reguły przez narodowe zrzeszenia spedytorów lub izby przemysłowo-handlowe. Nie są one jednak normami prawnymi bezwzględnie obowiązującymi, a jedynie warunkami umownymi…
… o przewóz, zawartymi w kodeksie cywilnym.
Art. 4 OPWS 2010
„Spedytor, zawierając umowę przewozu, jest przewoźnikiem umownym, jeżeli nie korzysta z własnych środków transportu.”
Przewoźnik umowny zawiera umowę przewozu z zamiarem powierzenia jej wykonania innemu przewoźnikowi (przewoźnikowi faktycznemu).
Spedytor odpowiada za dostarczenie przesyłki do odbiorcy, ale za wykonanie samego przewozu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)