Dokumentowanie czynności procesowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dokumentowanie czynności procesowych-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Omów dokumentowanie czynności procesowych. Podstawową metodą dokumentowania czynności procesowych nie mających formy pi­semnej (czyli czynności faktycznych lub dokonywanych w formie ustnej) jest protokół. Protokoły sporządza się obligatoryjnie z:  przyjęcia ustnego zawiadomienia o prze­stępstwie, wniosku o ściganie i jego cofnięcie,  przesłuchania oskarżonego, świadka, bie­głego i kuratora,  dokonania oględzin,  dokonania otwarcia zwłok oraz wyjęcia zwłok z grobu (ekshumacji), ekshumacji dokonuje się np. w celu otwarcia zwłok, wtedy każda czyn­ność jako odrębna wymaga sporządzenia protokołu ,  przeprowadzenia eksperymentu, konfrontacji oraz okazania,  przeszukania osoby, pomieszczenia i rzeczy oraz zatrzymania rzeczy,  otwarcia korespondencji i przesyłek oraz odtworzenia utrwalonych zapisów,  zaznajomienia podejrzanego z materiałami zebranymi w post. przygotowawczym,  przyję­cia poręczenia,  przebiegu posiedzenia sądu, jeżeli stawią się na nim uprawnione osoby albo ich obecność jest obowiązkowa, przebiegu rozprawy, fakultatywnie z przebiegu innych czynności, gdy wymaga tego przepis szczególny lub gdy przeprowadzający tę czynność uzna to za konieczne (art. 143 kpk).
Protokół sporządza protokolant. W przypadku rozprawy może nim być aplikant, pracownik sekretariatu lub asesor sądowy, jeśli nie należy do składu orzekającego. Inne protokoły mogą spisywać prócz ww. aplikanci i asesorzy prokuratorscy, pracownicy sekretariatu prokuratury oraz pracownicy policji, a także osoby przybrane jako protokolanci i osoby przeprowadzające daną czynność. Protokolant podlega wyłączeniu z tych samych powodów co sędzia ( prokurator nie może więc wyznaczyć jako protokolanta osoby, która wcześniej prowadziła w tej sprawie post. przygotowawcze). Protokół rozprawy i posiedzenia niezwłocznie podpisują przewodniczący (jeśli ten nie może - jeden z członków składu + podanie przyczyny) oraz protokolant.
Protokoły wszelkich innych czynności podpisują wszystkie osoby biorące w niej udział. Przed podpisaniem protokół należy odczytać i poczynić o tym wzmiankę (chodzi gł. o wiarygodność). Jeśli osoba odmawia podpisania p., trzeba to zaznaczyć z podaniem przyczyny.
Protokół z może być sprostowany na wiosek osoby mającej int. prawny, jeśli wskaże ona nieścisłości lub opuszczenia. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz