Doktryny polityczne i prawne 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doktryny polityczne i prawne 2 - strona 1

Fragment notatki:


DOKTRYNY POLITYCZNE I PRAWNE - 05.01.12r. Liberalizm :
-społeczny,
-lewicowy,
-neoliberalizm,
-libertarianizm,
-teoria sprawiedliwości społecznej, Konserwatyzm Komunizm: -socjaldemokracja,
-bolszewizm, faszyzm, nazizm, Nauczanie społeczne Kościoła LIBERALIZM w XX wieku: -Konserwatywny liberalizm,
-Społeczny/socjalny liberalizm,
Liberalizm w XX wieku był mocno krytykowany, już od połowy XIX wieku. Za wizję jednostki. Liberalizm społeczny Przełom XIX i XX wieku. Thomas Hill Green Odpowiedź na klasyczny liberalizm i nurt liberalizmu konserwatywnego. Przedstawiciele mówią, że w ewolucji społecznej powinniśmy wejść na wyższy poziom rozwoju. Przekonują, że państwo powinno ingerować w życie społeczne, gospodarcze, żeby dać szansę rozwoju. Jeśli ktoś jest głodny, bezdomny, bez perspektyw to mówienie o wolności człowieka jest mrzonką. Trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby takiego człowieka. Społeczeństwo, to nie tylko jednostki, ale również więzi wytworzone pomiędzy jednostkami. Trzeba wzmacniać więzi społeczne, aby bogaci czuli się odpowiedzialni za biednych. -własność prywatna,
-wolny rynek,
-socjalne bezpieczeństwo, Leonard Hobhouse - przekonywał, że rozwój, ewolucja społeczna powinna prowadzić do tego, że ludzie w sensie moralnym osiągają wyższy stopień, że ludzi stać na współpracę, altruizm. Wizja organicznego społeczeństwa, wspólnoty, gdzie liczą się więzi, współpraca. Własność prywatna, ale zaczyna się mówić o społecznym charakterze własności, ma służyć całemu społeczeństwu. Przekonywał, że każdy komu się udaje pomnożyć swoją własność nie osiąga swojego sukcesu w próżni, każdy człowiek korzysta z dorobku cywilizacyjnego, z pracy innych ludzi. Sukces ekonomiczny, który osiąga jednostka, nie jest tylko jej zasługą. Jednostka powinna zwracać dług zaciągnięty u wspólnoty przez podatki. Im więcej zarabiasz tym więcej oddajesz do wspólnej kasy. Własność nie może służyć tylko właścicielowi. Państwo musi mieć środki aby aktywnie działać na rzecz wyrównywania szans. Wolność od opresji, ingerencji ma być też wolnością od niedostatku. Zmarł pod koniec lat XX. Liberalizm "lewicowy" Keynes - politolog, ekonomista, zaproponował nowe myślenie o ekonomii. Ur. się w XIX wiek, zmarł niedługo po wojnie. I połowa XX wieku - rodzi się nowa ekonomia. Państwo jeśli ma pobudzić gospodarkę to nawet kosztem zadłużenia. Państwo ma obowiązek ingerowania w gospodarkę, po to żeby tworzyć miejsca pracy. Potrzebne są państwowe inwestycje aby napędzać gospodarkę. Nie należy się obawiać inflacji. Państwo miało stać na straży cen i płac.

(…)

… neoliberalizmu szczególnie mocno zakorzenił się w USA. Milton Friedman - ekonomista. Wolny rynek jest najdoskonalszy, należy dbać o wolność rynku, wolność polityczna jest związana z wolnością gospodarczą. Lata 80 sformułowano kanon zasad ekonomicznych tzw. konsensus waszyngtoński. Max niskie wydatki państwowe, niskie podatki, swoboda inwestowania, swoboda przemieszczania się kapitału, prywatyzacja, deregulacja…
… liberalizmu. Zrodziła się w krainach ekonomistów amerykański i europejskich, którzy pragnęli w odp na liberalizm społeczny odnowić klasyczny liberalizm. Pierwsze wspólne wystąpienie naukowców w I połowie lat 30. The good society (książka). Ten sposób myślenia o gospodarce i polityce rozwinął się w Europie w szkole austriackiej - von Mises, von Hayek. Powrót do koncepcji wolnego rynku, nie ma wolności politycznej bez wolności gospodarczej. Ten nurt szczególnie mocno odpowiedź na zarzuty formułowane przez socjalizm/komunizm. Dążenie do równości społecznej dąży do totalitaryzmów, do zniewolenia jak i próba planowanej gospodarki. Nie wycofuje się całkiem o obowiązkach państwa wobec rynku (rozumiane wąsko). Wg Misesa państwo ma zapobiegać powstawaniu monopoli, ma utrzymywać stabilny pieniądz, ma zapobiegać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz