To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
DOKTRYNY I SYSTEMY PG - ZAGADNIENIA WYBRANE (1) 1.LESEFERYZM I LIBERALIZM (a)
A. Teoria Liberalizm rozwinął się w XVIII w. w Europie - w kontekście idei Oświecenia: wolności jednostek i koncepcji praw natury; akcentował swobodę działaln. gosp. i wolność ekonom.; nawiązywał do fizjokratyzmu (por. koncepcje laissez faire );
Przedstawiciele: szkoła klasyczna w ekonomii: A. Smith, D. Ricardo;
Sprzeciw wobec interwencjonizmu państwa w gospodarkę
Podkreślano znaczenie międzynar. podziału pracy (teoria kosztów komparatywnych D. Ricardo), popierano odchodzenie od protekcjonizmu i zapewnienie wolnej wymiany handlowej z zagranicą.
B. Przykłady liberalizacji PG w Europie 1/ Anglia na początku XIX w. - osiąga przodującą pozycję w gospodarce światowej. Doktryna wolnego handlu odpowiada interesom angielskim. 1820-1849 - następują zmiany regulacji prawnych dot. handlu zagr.: dopuszcza się - na zasadzie wzajemności - do handlu z koloniami statki innych bander; znosi się cła przywozowe na surowce oraz cła eksportowe.
2/ Francja - Rewolucja francuska zapewnia dostęp do zajmowania się rzemiosłem, przemysłem i handlem wszystkim obywatelom; odwrót od protekcjonizmu trwa tylko do 1871 r., tj. do wojny fr.-pruskiej.
3/ Niemcy - w 1834 r. utworzono Niemiecki Związek Celny, który objął 18 państw niemieckich; we wzajemnych stosunkach wprowadzono zasady wolnego handlu, ale stosowano osłonę celną całego obszaru krajów niem. - zgodnie z zaleceniami tzw. narodowej szkoły w ek o nomii . Jej twórca: F. List - zwolennik protekcjonizmu - uważał, że korzyści z wolnej wymiany osiągają kraje ekonom. silniejsze; w krajach słabiej rozwiniętych trzeba chronić słabe gałęzie przemysłu (podobną argumentację stosuje się do dziś).
DOKTRYNY I SYSTEMY PG - ZAGADNIENIA WYBRANE (2) 1.LESEFERYZM I LIBERALIZM (b)
4/ Polska w XIX w. - pod zaborami. Ograniczoną suwerenność ma Królestwo Kongresowe (1815-1831). Politykę gosp. prowadzi minister skarbu F. Drucki-Lubecki. Uważał, że Polsce potrzeba: szkół, tj. oświaty i rozumu, przemysłu i handlu, tj. zamożności i bogactwa
fabryk broni - dzięki którym nawet z Rosją utrzyma niepodległość.
Prowadził politykę uprzemysłowienia, wspierania eksportu, rozwoju nowoczesnego systemu bankowości i kredytu, oddłużenia Królestwa.
- Cały wiek XIX rozwijano hasła pracy organicznej i obrony polskiego stanu posiadania w gospodarce.
→ Ogólnie w XIX w. nastąpiło zmniejszenie ingerencji państwa w sprawy gosp. (ko n cepcja „państwa stróża nocnego”). Państwa wycofywały się z funkcji zakładania i prowadzenia własnych przeds.; prz e chodziły na stosowanie pośrednich metod oddziaływ a nia na gospodarkę - przez system pieniężny i bankowy, cła i podatki. Pojawia się też nowa sfera ingerencji: kszta
(…)
… (waluta wymienialna na złoto). Ale od końca lat 60. rośnie w USA stopa inflacji (1970: 6%, 75: 14%), w 1971 Nixon zrywa z zasadą wymienialności $, następuje dewaluacja waluty. System z Bretton Woods załamuje się. Inflacja występowała zawsze, ale po II wojnie widać tendencje do przyspieszenia wzrostu cen.
- Sytuację komplikują wydarzenia polityczne, tj. wojna arabsko-izraelska (1973), po której rządy…
… jest też ograniczenie regulacyjnych zadań państwa i jego funkcji opiekuńczych, tzn. graniczenie rządowych wydatków na cele socjalne.
DOKTRYNY I SYSTEMY PG - ZAGADNIENIA WYBRANE (8)
3. NEOLIBERALIZM (c)
- Ekonomia podażowa stała się w USA podstawą PG za prezydentury R. Reagana (od 1980). Jego doradcami ekonom. zostali ekonomiści związani z monetaryzmem i szkołą ekonomii podaży. - Założenia PG Reagana: dezaktywacja PG…
… w ogóle kwestionują sens prowadzenia PG, poza stabilizacyjnymi działaniami rządu i banku centralnego na rzecz minimalizacji wydatków publ., emisji pieniądza i podatków.
DOKTRYNY I SYSTEMY PG - ZAGADNIENIA WYBRANE (7)
3. NEOLIBERALIZM (b)
C. Ekonomia podaży (propodażowa)
- nie wyklucza aktywnej PG, ale zakłada reorientację jej kierunków. Chodzi o stosowanie czynników zwiększających wydajność, oszcz…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)