dojrzała postawa wobec zdrowia i choroby - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
dojrzała postawa wobec zdrowia i choroby - omówienie - strona 1 dojrzała postawa wobec zdrowia i choroby - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Wyjaśnić na czym polega dojrzała postawa wobec zdrowia i choroby, odpowiedzialność za zdrowie własne i innych, dokonywanie wyborów dotyczących zdrowia.
W ciągu swojego krótkiego życia człowiek przemieszcza się na kontinuum „zdrowie-choroba”. To w jakim kierunku zmierza jednostka zależy m.in. od jego decyzji i wyborów. Promocja zdrowia ma zachęcać do czuwania nad własnym zdrowiem, umacnianiem go przez kształtowanie postawy autokreacyjnej wobec zdrowia.
Każdy człowiek jest odpowiedzialny za swój los, pomyślność i zdrowie
Swoim działaniem może zdrowie kreować
„Zdrowie powinno być obiektem troski, by jak najdłużej było w dobrym stanie gwarantującym sprawne społeczne funkcjonowanie i zaspokojenie życiowych aspiracji”(Gniazdowski)
Dbanie o zdrowie w Polsce:
Zachowania medyczne - korzystanie z usług medycznych z koncentracją na leczeniu; dotyczy starszych osób
Zachowania prozdrowotne - profilaktyka popularna najczęściej wśród ludzi młodych i wykształconych (prawidłowe odżywianie; ćwiczenia fizyczne; odpoczynek; radzenie sobie ze stresem)
Są osoby, które nie podejmują żadnej z tych form. Bierna postawa dorosłych nie sprzyja aktywności prozdrowotnej młodego pokolenia.
Przyczyny bierności wobec zdrowia: z jednej strony zdrowie jest wysoko ceniona wartością, ale panuje niski poziom dbania nie. Przyczyniają się do tego:
niedostatki wiedzy medycznej
gotowość ludzi do poświęcania zdrowia dla innych celów
podejmowanie działań na rzecz zdrowia dopiero po jego utracie
zewnętrzne umiejscowienie poczucia kontroli - „moje zdrowie nie zależy od tego co sam dla niego zrobię”
niskie poczucie własnej skuteczności
Istnieją różne typy osób biernych wobec zdrowia: oporne, wycofane (usprawiedliwiające się), zwyczajni ludzie, deklaratywnie prozdrowotni (chcieliby działać na rzecz zdrowia) i praktykujący wycinkowe (bezrefleksyjne korzystanie ze zdrowia).
Uwarunkowania dbałości o zdrowie.
Poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie - warunki społ.-gosp. wpływają na nastawienia behawioralne ludzi czyli na automatyzmy powodujące określone zachowania, wykształcone jako odpowiedź na powtarzające się specyficzne działania.
Świadomość zdrowotna a dbałość o zdrowie. Jest to złożona struktura poznawcza, która ukierunkowuje i organizuje zachowania zdrowotne ludzi i zależy od trzech, wzajemnie ze sobą związanych składników:
- struktur umożliwiających percepcję sygnałów o zagrożeniach dla zdrowia (osoby „czujne” i unikające”)
- wiedzy o zdrowiu i chorobach czerpana z różnych źródeł
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz