Der Spiegel, Focus, Die Zeit

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Der Spiegel, Focus, Die Zeit - strona 1 Der Spiegel, Focus, Die Zeit - strona 2 Der Spiegel, Focus, Die Zeit - strona 3

Fragment notatki:

Marlena Majewska, II rok MDSD Der Spiegel, Foc us, Die Zeit jako tygodniki opinii w Niemczech DER SPIEGEL (niem.lustro)
To nie tylko największy (według danych z końca 2000 r. Der Spiegel zatrudniał 270 redaktorów w 11 biurach krajowych i 21 zagranicznych. Docierał zaś do 160 krajów) , ale też najbardziej wpływowy tygodnik opinii w Niemczech- synonim najlepszego dziennikarstwa śledczego. Charakteryzuje się wnikliwą informacją, profesjonalizmem oraz rzetelną jakością. Przez wielu uważany za najbardziej niezależny magazyn informacyjny w Europie. Zyskał miano tytułu-wyroczni, co oznacza, że podejmując jakiś temat, zapoczątkowuje dyskusję w innych mediach. Słynie z bardzo krytycznego i negatywistycznego charakteru. Jego profil określa się jako lewicowy. Nakład wynosi ok. 1 mln egzemplarzy (1 051 113- dane z początku 2007 r.) . Jednak czytelnictwo pisma sięga znacznie wyżej- nawet 6 mln (jeden egzemplarz jest czytany średnio przez sześć osób). Ukazuje się w każdy poniedziałek, a kosztuje 3,5 Euro.
Początki ma gazynu Jeszcze przed I wojną światową z inicjatywy Liona Feuchtwangera wychodziło w Monachium pismo o tytule Der Spiegel . W listopadzie 1908 r. zaczął z nim współpracować Siegfried Jacobsohn, jednak tamto pismo nie miało nic wspólnego z dzisiejszym ,,Lustrem”. W 1946 r. Rudolf Augstein - późniejszy właściciel i redaktor naczelny gazety- dostał brytyjską licencję na wydawanie tytułu, który wkrótce zaczęto drukować w 15 000 egzemplarzy. W 1949 r. prawa do Spiegla zostały spisane w Der Spiegel- Statut . Od 1952 r. siedzibą gazety jest Hamburg.
Pierwszy numer ukazał się w sobotę, 4. stycznia 1947 r. w Hanowerze jako następca pisma Diese Woche , które było niemieckim odpowiednikiem popularnego w Stanach Zjednoczonych i Wlk. Brytanii tytułu News Magazine . Kilku młodych niemieckich redaktorów, którym przewodził Rudolf Augstein, usiłowało wypełniać wymogi prawdziwego i rzetelnego dziennikarstwa i nie dopuszczało na łamach pisma żadnej krytyki ze strony aliantów. Rząd w Londynie otwarcie protestował przeciwko takiej formie działalności magazynu, argumentując, że bez zgody Londynu nie doszłoby do powstania niemieckiej Diese Woche . Po otrzymaniu licencji na tytuł, Rudolf Augstein zmienił nazwę tygodnika na Der Spiegel. Właścicielem pisma pozostał aż do swojej śmierci- 7. listopada 2002 r. Jego nazwisko w dalszym ciągu jest najlepszą wizytówką gazety. Obecnie obowiązki redaktora naczelnego pełni Stefan Aust .
Der Spiegel wykazywał od początku swój silnie relatywny charakter, który wzmocnił się jeszcze bardziej po słynnej ,,aferze Spiegla”.
Tematyka Jest bardzo szeroka i obejmuje wydarzenia gospodarcze, polityczne, kulturalne, technologiczne, medyczne, społeczne, naukowe, a także rozrywkę i sport w Niemczech, Europie i na świecie. Zawiera mnóstwo komentarzy i pogłębionych analiz na najbardziej nurtujące tematy.

(…)

…. Działań państwa niemieckiego bronił na listopadowym posiedzeniu Bundestagu Konrad Adenauer tłumacząc, że miano do czynienia ze straszliwą zdradą ojczyzny. Franz Josef Strauss (CSU) był od początku podejrzewany o udział w skandalu, jednak otwarcie wszystkiemu zaprzeczał. Pojawiały się przypuszczenia, że był drobiazgowo informowany o szczegółach akcji, a dopiero później wyszło na jaw, że w rzeczywistości…
…”. Informował on opinię publiczną o złej sytuacji rządu niemieckiego. Powołując się na kontrolę NATO, stwierdzał, iż Republika Federalna nie byłaby w stanie obronić się przed ewentualnym atakiem Układu Warszawskiego, a atak taki mogłaby odeprzeć tylko z pomocą zachodnich sił nuklearnych. Według Federalnego Ministerstwa Obrony, tekst ze Spiegla bazował na ściśle tajnych dokumentach. W związku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz