Demokracja bezpośrednia - Zgromadzenie ludowe - Veto

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Demokracja bezpośrednia - Zgromadzenie ludowe - Veto - strona 1 Demokracja bezpośrednia - Zgromadzenie ludowe - Veto - strona 2 Demokracja bezpośrednia - Zgromadzenie ludowe - Veto - strona 3

Fragment notatki:

DEMOKRACJA BEZPOŚREDNIA. Pojawiła się dopiero na przełomie XVIII/XIX. Oznacza bezpośredni udział suwerena, bezpośredniego podmiotu w realizowaniu funkcji publicznych. Pełni subsydiarną funkcję wobec przedstawicielskiej formy sprawowania władzy.
Art.4 „ Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio” . Znana w starożytności - zgromadzenie ludowe w starożytnej Grecji.
Nowożytność - charakterystyczne instytucje:
inicjatywa ludowa
veto ludowe
konsultacje ludu (znaczenie proceduralne)
zgromadzenie ludowe
referendum ludowe
Instytucje demo. Bezpośredniej mają char. Wtórny i mogą być stosowane ws i formach wskazanych w konst.
Sposób wpływu suwerena na proces ustawodawczy. Jest to jak najbardziej widoczny przejaw suwerenności.
Pod koniec XX w. renesans instytucji demokracji bezpośredniej, zwłaszcza w krajach wychodzących z cienia totalitaryzmu, autorytaryzmu. Ad d) ZGROMADZENIE LUDOWE → ogół podmiotów uprawnionych do podejmowania decyzji. ro
np. w Szwajcarii w 3 kantonach: Uterwalden, Galrus,Apenzell→ Landsgemeinde. Jak podkreśla O. Sigg jest to konstytucyjne zgromadzenie wolnych obywateli odbywające się na wolnym powietrzu, na którym są dyskutowane i rozstrzygane, przez obywateli kantonu, najważniejsze sprawy społeczności. zgromadzenia te najczęściej mają miejsce kilka razy do roku na centralnym placu stolicy kantonu. Są one nieprzewidywalne, gdyż każdy członek korpusu wyborczego kantonu ma prawo głosu w dyskusji oraz próbuje wpływać na głosowanie, które odbywa się poprzez podniesienie rąk . Za formę zgromadzenia ludowego można uznać występującą w Kolumbii na poziomie dystryktów i gmin instytucję rad otwartych (el cabildo abierto). Są to posiedzenia rad tych jednostek samorządowych, podczas których każdy z wyborców z danego terytorium ma prawo uczestniczyć i brać udział w dyskusji dotyczącej problemów lokalnych. Ad b) VETO LUDOWE → przeciwko uchwalonemu aktowi prawnemu, gdy wyborcy dążą do zaprzestania świeżo uchwalonej ustawy. Określona prawnie liczba obywateli w określonym czasie może oprotestować świeżo uchwalony akt pr. Często w okresie reform, transformacji państwa. Jak się już ukształtuje system to władze niechętnie na to patrzą. Widać to u nas.
Kwestii moralnych nie poddaje się pod głosowanie. Ad c)KONSULTACJE LUDOWE → mają char. Zbliżony do referendum wstępnego i polegają na wyrażeniu opinii w przestawionej sprawie. Nie mają char. Wiążącego. Uczestnik może przestawić własne uwagi, postulaty. Ad.a)INICJATYWA LUDOWA → Fritz Frainer(szwajcarski konstytucjonalista) „wniosek skierowany przez lud do ludu”. Zbiór podmiotów (Określona liczba) wszczyna procedurę ustawodawczą.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz