Degradacja gleby - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Degradacja gleby - omówienie  - strona 1 Degradacja gleby - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Degradacja gleby Procesy degradacji gleb ze względu na sposób oddziaływania dzielą się na
degradacja fizyczna - polega na stracie określonej masy gleby wskutek erozji wodnej i wietrznej, spowodowana jest zmianami struktury gleby, zlewności i zaskorupienia powierzchniowego oraz nadmiernym zagęszczeniem i niekorzystnymi zmianami stosunków wodnych; degradacja chemiczna - spowodowana jest dekalcytacją (odwapnieniem), zakwaszeniem, przemywaniem, zmianami ilościowymi i jakościowymi próchnicy, zniszczeniem kompleksu sorpcyjnego gleby, zasoleniem, zanieczyszczeniami przemysłowymi, chemizacją rolnictwa - co prowadzi do zmniejszenia jej żyzności; degradacja biologiczna - obejmuje zmęczenie gleby, jej wyjałowienie, zatrucia i ubytek próchnicy.
Procesy degradacji gleb ze względu na ich genezę dzieli się na:
naturalne i antropogeniczne
Formy degradacji gleb to
erozja, przesuszanie i zawodnienie, zniekształcenie budowy gruntów i rzeźby. terenu, erozja (wiatrowa, wodna), pustynnienie, urbanizacja i uprzemysłowienie gleb, chemiczne skażenie gleb (przemysłowe, rolne, komunalne
Naturalna zasobność gleb w składniki pokarmowe w głównej mierze uzależniona jest od
składu mineralnego skały macierzystej, zawartości jakości materii organicznej (bla, bla...)
Degradacja chemiczna gleb polega na
zakwaszenie - powoduje ograniczenie oraz zahamowanie rozwoju mikroorganizmów, utratę zdolności przyswajania składników pokarmowych, a przy dużym zakwaszeniu niszczy młode tkanki roślin. Gleby zakwaszone nie nadają się do uprawy większości roślin jadalnych.
alkalizacja - w Polsce stosunkowo rzadka, jest powodowana najczęściej przez odpady przemysłu sodowego i popioły energetyczne oraz pyły przemysłu cementowego i wapiennego. Alkalizacja środowiska glebowego narusza równowagę składu pokarmowego, czego konsekwencją jest obniżenie plonów i wartości pokarmowej biomasy.
zasolenie - polega na stopniowym gromadzeniu się soli w postaci chlorku sodu i siarczanów w wierzchniej warstwie gleby, powodujący zły wzrost lub zanik wielu roślin. Zasolenie gleb narusza równowagę kationową i utrudnia pobieranie składników pokarmowych przez rośliny. Zasolenie powodowane jest sztucznym nawadnianiem gleb przez wody cieków zawierające znaczne ilości rozpuszczonych soli oraz przez odpady i ścieki niektórych gałęzi przemysłu.
zanieczyszczenie metalami ciężkimi - metale ciężkie dostają się do gleb wraz z pyłami lub aerozolami z powietrza lub z wody. Szczególnie narażone na ten sposób degradacji są gleby w pobliżu hut, kopalń, zakładów przemysłowych, cementowni, zakładów energetycznych oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Głównym problemem jest pobieranie metali przez rośliny i skażenia roślin wprowadzanych do łańcucha biologicznego gleba - roślina - zwierzę - człowiek. Mechanizm toksycznego działania metali polega na blokowaniu modyfikowaniu biologicznych funkcji cząsteczek, zwłaszcza w enzymach. Uprawiając odpowiednie gatunki roślin można poważnie ograniczyć. ujemne skutki zanieczyszczenia.


(…)

… biologicznych funkcji cząsteczek, zwłaszcza w enzymach. Uprawiając odpowiednie gatunki roślin można poważnie ograniczyć. ujemne skutki zanieczyszczenia.
zanieczyszczenie produktami ropopochodnymi - może spowodować. wyłączenie gleby z aktywności biologicznej na 10-15 lat. Przesycenie gleb tymi produktami niszczy drobnoustroje glebowe i roślinne, w glebie powstaje niedostatek tlenu. Zanieczyszczenie produktami…
… i mineralizację związków organicznych. Stosowane w nieodpowiednich ilościach, proporcjach czy terminach nawozy mineralne mogą również powodować. zakłócenia we właściwym funkcjonowaniu gleby. Szczególnie szkodliwe jest przeazotowanie gleb.
Przekształcenia geomechaniczne gleb polegają na
głównie na mechanicznym niszczeniu zewnętrznej części litosfery, związanym ze zmianami warunków geomorfologicznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz