Definicja subiektywna: Hałas-dźwięk niepożądany. Hałas -definicje Definicja obecnie obowiązująca: Hałas-wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, a często szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka. Zatem hałas i wibracje stanowią zanieczyszczenie środowiska, które są dokuczliwe i uciążliwe, a także w wielu przypadkach szkodliwe dla człowieka. Emitery hałasu i wibracji to:
-trasy komunikacyjne (pojazdy samochodowe: motocykle, traktory, pojazdy szynowe: tramwaje, pociągi, - porty lotnicze, a w szczególności: hamownie, samoloty na trasach wznoszenia, nalotów i oczekiwania ( w tych strefach nie powinny być lokalizowane osiedla, szkoły czy szpitale), - zakłady przemysłowe
Do budynków mieszkalnych i obiektów budownictwa ogólnego przenikają hałasy i wibracje zarówno ze środowiska zewnętrznego, jak również hałasy pochodzące od urządzeń i instalacji stanowiących wyposażenie budynków. W budynkach niskich są to z reguły:
-węzły ciepłownicze, -kotłownie, -stacje transformatorowe, -instalacje wodno-kanalizacyjne,
-instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne
W budynkach wysokich są to: -węzły ciepłownicze, -kotłownie, -stacje transformatorowe,
-instalacje wodno-kanalizacyjne, -instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. -dźwigi,
-zsypy. Uciążliwymi źródłami hałasu są również usługi wbudowane, do których zaliczyć można sklepy, zakłady usługowe, wytwórcze, restauracje, kawiarnie, kluby i dyskoteki.
Dźwięk -drgania mechaniczne cząstek materialnych w ośrodku elastycznym, wokół pewnego położenia centralnego, w słyszalnym dla ludzi zakresie częstotliwości. Dźwięk powietrzny -drgania w powietrzu nazywamy. Dźwiękiem materiałowy -drgania w ciałach stałych Tylko tego rodzaju dźwięki jest w stanie usłyszeć ludzkie ucho f = 20÷2000 Hz
Ton-drgania sinusoidalne; Dźwięk -wiele jednocześnie słyszanych tonów (liczby tonów poszczególnych tonów są między sobą w proporcji liczb całkowitych. Szum -drgania poszczególnych tonów są o dowolnej częstotliwości.
Prędkość dźwięku - c - jest to prędkość z jaką dźwięki rozchodzą się w ośrodku i można ją zapisać w następującej postaci: c =γ*f ; γ - długość fali, cm; f - liczba drgań, (częstotliwość) s-1
Prędkość akustyczna - u - jest to średnia prędkość drgającej cząstki
U=a*ώ; a - amplituda drgań, cm, ώ- prędkość kątowa, rad/s
Ruch drgający przenosi się w postaci fal. Wytworzenie się fali w ośrodku polega na powstaniu zaburzenia gęstości ośrodka w postaci chwilowych zagęszczeń i rozrzedzeń, które powodują chwilowe zmiany ciśnienia w otoczeniu zaburzenia.
(…)
…,
Intensywność dźwięku- energia akustyczna płynąca w ciągu 1 sekundy przez powierzchnię 1m2.
I = p*u Dla powietrza o temperaturze 20oC intensywność dźwięku wynosi: Moc dźwięku P - (niemierzalna bezpośrednio) moc wysłana ze źródła dźwięku,
np. przez kulistą powierzchnię S wokół tego źródła.
Dla powietrza: P= S* I =400S*u2 (mikroW)
Podczas zwykłej rozmowy, w odległości 1 m od ust mówiącego powstaje ciśnienie akustyczne ok. 0,002 Pa. Najmniejszy wychwytywany dźwięk ma ciśnienie 2∙10-5 Pa a granica bólu to ok. 20 Pa.
Gęstość energii akustycznej E -zawarta w jednostce przestrzeni energia dźwięku. Dla fal płaskich E = I/c. W pomieszczeniach zamkniętych wg teorii pogłosu, źródło dźwięku o mocy P wytwarza gęstość energii akustycznej E=4P/Ac(A -absorpcja ścian w m2)
Każdy dźwięk, zgodnie z zasadą Fourier'a…
…)
Skala poziomu dźwięku (decybelowa) jest stosowana również do oceny intensywności dźwięku I i mocy dźwięku P. Io=10-12 W/m2; Po=10-12 W
Poziom natężenia dźwięku: ; gdzie: P-moc dźwięku; p2- cis. Akustyczne; ρc - opór akustyczny
Poziom natężenia dźwięku jest dla danego źródła jest wielkością charakterystyczną.
Nie zależy, tak jak poziom ciśnienia, od innych czynników (powierzchnia przewodu, pochłanianie…
…. Wytworzenie się fali w ośrodku polega na powstaniu zaburzenia gęstości ośrodka w postaci chwilowych zagęszczeń i rozrzedzeń, które powodują chwilowe zmiany ciśnienia w otoczeniu zaburzenia.
Naprzemienne zagęszczenie i rozrzedzenie powoduje powstanie okresowego ciśnienia zmiennego.
Ciśnienie akustyczne - kwadrat średniej wartości ciśnienia w danym okresie. Ciśnienie to zmienia się w różnych punktach pola…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)