Definicja obrabiarki - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1274
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicja obrabiarki - omówienie - strona 1 Definicja obrabiarki - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Definicja obrabiarki oraz klasyfikacja ruchów realizowanych przez jej zespoły.
Obrabiarkia skrawająca jest to maszyna robocza przeznaczona do kształtowania za pomocą krawędzi skrawających przedmiotów głównie z metali oraz z innych tworzyw skrawających
Ruchy w obrabiarkach: podstawowe, pomocnicze.
Ogólne wymagania konstrukcyjne w stosunku do obrabiarek.
możliwości obróbkowe
wydajność obróbki
dokładność obrabialności
stopień automatyzacji
trwałość
niezawodność
Automatyzacja obrabiarek.
Proces obróbki składa się z czynności
odmocowanie i zdjęcie
założenie i zamocowanie
uruchomienie obrabiarki
przemieszczenie narzędzia w miejsce pracy
obróbka
wycofanie narzędzia
zatrzymanie obróbki
W obrabiarce w pełni zautomatyzowanej wszystkie wymienione czynności i zabiegi wykonywane są samoczynnie. Stopień automatyzacji określa, w jakiej mierze obrabiarka jest zbliżona do pełnej automatyzacji.
Można to określić za pomocą:
W = Tr/Tc
Tr - czas czynności i zabiegów wykonywanych ręcznie
Tc- czas cyklu obrabiarki obejmujący wszystkie czynności w danej obrabiarce Stopień automatyzacji określa liczba od 1 do 9. Większa liczba oznacza wyższy stopień automatyzacji.
Odmiany sterowania.
a). Mechaniczne i elektryczne
Krzywkowe - charakterystyczna cecha to powtarzalność cyklu pracy. Wynika to z tego, że po zakończeniu cyklu, wszystkie elementy powinny znaleźć się w położeniu wyjściowym - stosowane w produkcji seryjnej i masowej.
Zderzaków - system sterowania w oparciu o poruszające się zespoły obrabiarek. Zderzaki rozmieszcza się wg dowolnej kolejności wzdłuż drogi sterowanego zespołu. Każdy zderzak po dojściu do niego przemieszczającego się zespołu wysyła sygnał sprzężenia zwrotnego do układu sterowania w wyniku czego następuje przejście do kolejnej fazy cyklu pracy.
Kopiowe - obróbka przedmiotów w kształcie ....... polega na nadawaniu obrabianemu przedmiotowi żądanego kształtu , wymiarów narzędziem prowadzonym zgodnie z zarysem wzornika.
b). Numeryczne komputerowe
NC - działanie polega na tym, że funkcje logiczne i operacje algorytmiczne są realizowane są przez układ sterowania w wyniku połączeń odpowiednich specjalnie przewidzianych zespołów elektronicznych
CNC - należy do układów software'owych, w których........ działania logiczne i algorytmiczne uzyskuje się przez zmiany programów wprowadzanych do pamięci.
AC - ...... ukł sterownie mają własności przystosowania obiektu sterowanego do zmieniających się w sposób ........ nieznanych(nieznacznych) warunków pracy tak, aby zapewnić spełnienie dowolnych kryteriów jakości procesów.


(…)

… i przeznaczenie technologiczne.
Kłowe- przeznaczone do obróbki przedmiotów o długości l>60
Wyposażona jest w uchwyt tokarski. Budowa: łoże, noga lewa i prawa, wanna do wiórów, wrzeciennik, skrzynka posuwów, skrzynka suportów, sanie wzdłużne, sanie poprzeczne, sanie narzędziowe, imak narzędziowy, konik a czasem mostek. Służą do toczenia, wiercenia, wytaczania, rozwiercania i cięcia.
Uchwytowe - przeznaczone wyłącznie do obróbki
przedmiotów mocowanych w uchwycie wrzeciona o stosunku L\D< 0,8 i D<630mm, mających kształt tarcz, krążków, pierścieni, krótkich tulei. Budowa podobna do kłowych, z tym, że nie posiadająca konika i mostka. Nie można w związku z tym na nich wiercić.
Rewolwerowe - przeznaczone do obróbki zgrubnej i
wykańczającej przedmiotów o złożonych kształtach w produkcji średnio i wieloseryjnej.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz