Definicja Czasopism - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 203
Wyświetleń: 1484
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicja Czasopism - omówienie zagadnienia - strona 1

Fragment notatki:

Definicja Czasopism Wg. prawnej definicji (art. 7, pkt.2.3 ust o prawie prasowy) czasopismem jest „druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku”. Trzeba pamiętać, także o tym, że ponadto musi spełniać inne ważne wymogi wynikajace z pojęcia „prasa”, tzn. posiadający stały tytuł, bieżącą numerację itd.
Definicja ta opiera się tylko na jednym formalnym wyznaczniku, czyli częstotliwośći ukazywania się. Medioznawcy postulują aby ta ogólnikowa def. Została znowelizowana, żeby
wpisano do niej wymóg odpowiedniej treści. W rozumieniu prawa nieistotna staje się chociażby kwestia treści danego pisma.
W rozumieniu prasoznawczym „czasopismo” to periodyk nie tylko ukazujący się z określoną częstotliwością, ale również zawierający treść, na którą składają się materiały dziennikarskie, a ponadto spełniający funkcje przypisane prasie ( opiniotwórcza, informacyjna). 5,5 tys. Grupę czasopism można podzielić wedle wielu kryteriów i na tej podstawie wyodrębnić mniejsze kategorie. Takie kryteria mogą być jedynie traktowane jako pomocnicze narzędzia klasyfikacji grupy typologicznej czasopism.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz