Decyzje - Język naturalny - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzje - Język naturalny - omówienie - strona 1 Decyzje - Język naturalny - omówienie - strona 2 Decyzje - Język naturalny - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

DECYZJE
Decyzja to pojęcie z języka naturalnego, kluczowe we wszystkich naukach i jest wynikiem „podjęcia decyzji” lub mówiąc inaczej procesu decyzyjnego.
Subtelna różnica między podjęciem decyzji, a procesem decyzyjnym jest tylko ta, że proces decyzyjny nie zawsze doprowadza do decyzji. Decyzją może być działanie/akt lub opinia/sąd w jakiejś sprawie. Aby proces decyzyjny miał sens, potrzebne są co najmniej dwie różne możliwości wyboru (kandydaci na decyzje), a więc istnienie alternatywy.
W procesie decyzyjnym konieczne są kryteria podjęcia/oceny decyzji, dzięki czemu jesteśmy w stanie dokonać wyboru. W zależności od przyjętych kryteriów możemy mieć decyzję wystarczającą lub decyzję optymalną.
Rodzaje decyzji
• grupa I - obejmuje problemy (zadania), które dobrze i łatwo można opisać za pomocą zbioru cech ilościowych, tzw. dobrze ustrukturalizowane, podatne na opis w formie matematycznej,
• grupa II - obejmuje problemy (zadania), które głównie opisywane są za pomocą socjo-psychologicznych cech jakościowych, w tym estetycznych, tzw. nieustrukturalizowane, nie lub bardzo trudno podatne na opis matematyczny.
• grupa III - obejmuje problemy (zadania) opisywane za pomocą zarówno cech jakościowych jak i ilościowych, tzw. słabo ustrukturalizowane, mieszane, trudno podatne na opis matematyczny
Decyzje, które mogą być zautomatyzowane komputerowo
• Proste decyzje dobrze ustruktualizowane (np. zaksięgowanie dostawy, złożenie kolejnego zamówienia w przypadku przekroczenia stanu minimalnego w magazynie).
• Decyzje wymagające zastosowania precyzyjnej logiki (np. przyznanie korytarzy samolotom podchodzącym do lądowania na lotnisku o dużym natężeniu ruchu).
• Decyzje wielowariantowe, ale oparte na logice i dużej liczbie koniecznych do przeanalizowania kombinacji, co komputer zrobi szybciej i dokładniej (np. pojawienie się niespodziewanej liczby zamówień).
• Decyzje, których czas podjęcia przekracza fizyczne możliwości człowiek (np. rozdzielanie poczty elektronicznej w sieci komputerowej).
Decyzje wymagające bezpośredniego udziału człowieka
• Decyzje źle strukturalizowane, do podjęcia których wykorzystuje się heurystyki intuicji (np. decyzje strategiczne czy polityczne).
• Decyzje, na które wpływ mają ludzkie odczucia, zachowania, czy reakcje (np. negocjacje).
• Decyzje wymagające szczególnie wysokiej inteligencji i kreatywności (np. wymyślanie nowych projektów).
Konieczność udziału człowieka
Przewaga komputera


(…)

… dostaje 300 zł.
Zadanie 2
Zasady dystrybucji katalogów Świątecznego i Specjalnego w domu wysyłkowym NN
Co roku są 2 katalogi zwykłe (wiosna-lato i jesień-zima), katalogi specjalne oraz dwa świąteczne (Wielkanoc i Boże Narodzenie).
Zadanie 3
• Jeśli klient zamówił coś z katalogu jesiennego, specjalnego i świątecznego, to wysyłamy mu obydwa katalogi. Jeśli nie zamówił nic ze specjalnego, to wysyłamy…
…,
• 11-25,
• powyżej 25.
Akcje
Działania, które powinny zostać podjęte w przypadku zaistnienia jednego lub więcej warunków. Np. wysłanie kolejnego katalogu, przyznanie zapomogi, 10% upust przy zakupie oprogramowania.
Reguły działania
Polecenia wykonania konkretnych akcji w określonej kolejności.
Zasady budowy tablicy decyzyjnej
1. Określ liczbę warunków mających wpływ na decyzję = liczba wierszy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz