Decyzja o wyborze źródła ciepła-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzja o wyborze źródła ciepła-opracowanie - strona 1 Decyzja o wyborze źródła ciepła-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

DECYZJA O WYBORZE ZRÓDŁA CIEPŁA. Budowa obiektu, 2. Remont obiektu, 3. Analiza i działanie w kierunku redukcji kosztów eksploatacji (termomodernizacja),
KRYTERIA: Niskie opłaty za ciepło, Ciagłosc i niezawodnosc dostaw, Komfort użytkowania instalacji, Jakosc otrzymanej usługi, Bezpieczeństwo, Czyste środowisko.
Bezposrednie porównanie kosztów zakupu paliwa (gaz, olej, wegiel, biomasa) z kosztami zakupu ciepła (system scentralizowany) jest bezcelowe.
Zestawienie należy przeprowadzac dla produktu finalnego. Analizy musza uwzględniać fakt, że z systemu scentralizowanego dostarczany jest gotowy produkt (ciepło), zas paliwo jest dopiero półproduktem (substratem), który w wyniku spalania jest przekształcany w oczekiwany produkt finalny. Proces ten przebiega z pewna skonczona sprawnoscia i fakt ten musi byc uwzgledniony w obliczeniach modelowych.
Wybór nosnika ciepła (nosnika energii pierwotnej)
Paliwa - paliwa stałe, ciekłe i gazowe bedace nosnikami energii chemicznej;
Paliwo - substancja chemiczna, która w podczas łaczenia zawartych w niej
pierwiastków z tlenem w procesie spalania wydziela znaczne ilosci ciepła lub zawierajaca dostatecznie duża ilosc materiału rozszczepialnego Energia - energia przetworzona w dowolnej postaci; Ciepło - energia cieplna w wodzie goracej, parze lub innych nosnikach; Oszczedzanie energii.
niskie opłaty całkowite: cena jednostkowa paliwa/ciepła sposób rozliczen
stabilnosc cen, sprawność, koszt eksploatacji urządzeń, możliwosc oszczedzania zużycia ciepła, koniecznosc gromadzenia zapasu paliwa, trwałosc elementów systemu grzewczego, koszty środowiskowe.
koszty inwestycyjne: instalacja c.o i c.w.u., zródło ciepła, urzadzenia towarzyszace, elementy automatycznej regulacji przyłacza, wielkosc pomieszczenia, skład paliwa, wentylacja i przewody spalinowe, standard.
Paliwa stałe Wegiel (kamienny, brunatny) dominujacy udział w rynku energii i ciepła, własne zasoby, górnictwo to rynek pracy i gałaz gospodarki; stosunkowo niska cena; emisja zanieczyszczen do srodowiska (SOx, NOx, CO, pył) niekorzystny bilans CO2 (limity emisji); składowanie paliwa; usuwanie żużla i popiołu; kotłownie lokalne w zabudowie rozproszonej, w przestrzeniach mocno zurbanizowanych - duże ciepłownie i elektrociepłownie;
Biopaliwa (drewno, słoma, rosliny energetyczne, zbo_a ...)
zasoby odnawialne dosc niska wartosc opałowa duży udział kosztów transportu duża przestrzen na składowanie mała zawartosc substancji niepalnych oraz azotu i siarki duża niejednorodnosc właściwości zerowy bilans emisji CO2 możliwa emisja szkodliwych substancji, w tym dioksyn, rosnaca cena w wyniku wzrostu popytu kotłownie lokalne w zabudowie rozproszonej, kotłownie lokalne i osiedlowe, współspalanie w dużych ciepłowniach i elektrociepłowniach;

(…)

… substancji niepalnych oraz azotu i siarki duża niejednorodnosc właściwości zerowy bilans emisji CO2 możliwa emisja szkodliwych substancji, w tym dioksyn, rosnaca cena w wyniku wzrostu popytu kotłownie lokalne w zabudowie rozproszonej, kotłownie lokalne i osiedlowe, współspalanie w dużych ciepłowniach i elektrociepłowniach;
Paliwa gazowe. GAZ ZIEMNY bardzo niska emisja zanieczyszczen własne zasoby, choc…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz